Kirkovo'da düzenlenen geleneksel Biber Festivali bu yıl yapılmayacakPazartesi, 31 Ağustos 2020

Kirkovo'da düzenlenen geleneksel Biber Festivali bu yıl yapılmayacak	Kirkovo (Kızılağaç) Belediye Başkanı Şinasi Süleyman, ilçede geleneksel olarak düzenlenen Biber Festivalinin, olağanüstü salgın durumu nedeniyle bu yıl iptal edildiğini bildirdi.

Koronavirüsün yayılmasını önlemek için belediye yönetiminin, Bölge Sağlık Müfettişliği, Bulgaristan Cumhuriyeti Ulusal Belediyeler Birliği ve sağlık kurumlarının tavsiyelerini dikkate aldığı anlaşıldı.

Her yıl Kirkovo meydanında düzenlenen festival programı, binlerce yerli insanı ve yurt içinden ve yurt dışından gelen misafiri bir araya topluyor. Herkese ikram edilen menemen hazırlanıyor. Halk kültür evleri biberle hazırlanan geleneksel yemeklerin yer aldığı stantlar kuruluyor. En iyi ev yapımı lütenitsa salçası yarışması ve acı biber yeme yarışması düzenleniyor. Kırmızıbiber üreticileri de ürünlerini sergiler.

Bundan başka orkestraların ve önde gelen sanatçıların katıldığı zengin içerikli müzik programı sunulur. Geçen yılki festival programında Edirne Belediye Bandosu sahne aldı. Bu yıl Biber Festivalinin beşincisi yapılacaktı. Kirkovo ilçesinin kültürel hayatında en büyük olaylardan biri olan festivalin amacı, nüfusun bir kısmı için geçim kaynağı olan biber üretimini popülarize etmek ve başta komşu Yunanistan'dan olmak üzere yerli ve yabancı turistleri çekmek.

Anti-salgın önlemlerine titizlikle riayet edilse bile risk ortadan kalkmıyor.


DİĞER HABERLER