Kışı soğukta geçiren köy sakinlerine sipariş verdikleri odunlar teslim edilecekPazartesi, 28 Mart 2016

Kışı soğukta geçiren köy sakinlerine sipariş verdikleri odunlar teslim edilecekKırcaali Valisi İliya İliev, "Devlet, bu kış odunsuz kalan Visoka Polyana (Yaylacık), Jinzifovo (Yelciler) ve Gorna Krepost köylerinin sakinlerine gecikmeli de olsa, sipariş verdikleri odunların teslim edilmesini sağlayacak" diye açıkladı. Üç köyün muhtarı sorunla ilgili Vali'den yardım istemişlerdi.

Vali'nin girişimiyle geçen haftanın sonunda Jenda (Yaşlıköy) Devlet Av İşletmesi yönetimi, muhtarlar, Kırcaali bölgesinde nüfusa kereste temin eden firma sahipleri arasında görüşme gerçekleşti. İliev, "İlgili taraflar en kısa sürede 70'den fazla hanenin gördüğü zararların telafi edilmesi için gerekeni yapmak için anlaştılar. Dört kereste firması, en geç nisan ayının sonuna kadar Visoka Polyana, Jinzifovo ve Gorna Krepost köylerinin sakinlerine fiyatını daha önce ödedikleri 300 metreküp keresteyi kendi hesabına temin etmeye angaje oldular" dedi.

Odunları teslim etmeyen kereste firmasını mahkemeye veren muhtarlar, "Bu insanlar daha geçen ağustos ayında odun siparişi vermelerine rağmen şu ana kadar anlaştıkları kereste firması ne yakacak odunları teslim etti, ne de ödedikleri parayı geri iade etti. İnsanlar, metreküp başına 65'er leva ödediler. Onların çoğu çocukları yurt dışında olan yaşlı kimseler ve bu kışı mecburen soğukta geçirdiler" diye izah ettiler.

Kırcaali Devlet Orman Bölge İşletme Müdürlüğü, söz konusu şirketle sözleşmeyi fesih edip, odun elde etme koşullarını yerine getirmemekten dolayı teminat parasını iade etmedi.

Kereste firmaları ve Jenda Devlet Av İşletmesi yönetimi, daha gelecek ısıtma döneminde vicdansız tüccarlar tarafından mağdur edilmemesi için nüfusun ancak odun teslim edildikten sonra ödeme yapmasına ilişkin kuralların belirlenmesi konusunda anlaştılar.


DİĞER HABERLER