KNSB Başkanı Takeva: "Kırcaali ilinde öğretmenlerin maaşlarında büyük fark var"



Salı, 28 Nisan 2015

KNSB Başkanı Takeva: Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu'na (KNSB) bağlı Bulgaristan Öğretmenler Sendikası Başkanı Yanka Takeva bugün basın toplantısında Kırcaali ilinde eğitim alanında çalışanların maaşlarının yüksek olmadığının tespit edildiğini bildirdi. "Okulların delege bütçe ile finanse edilmesi modeli eğitime, kalitesine, öğretmenlerin mesleki yeterliliğine telafi edilemez zararlar veriyor. Öğrenci sayısına göre belirlenen bütçe öğretmenleri öğrencilerin ve çocuklarına sayısına bağımlı kılıyor. Okulların finanse edilmesinin bağlı olduğu kriterler arasında okulun merkezden uzaklığı, çocukların taşınması, sınıfların sayısı kriterlerinin de yer almasını istiyoruz" dedi.

KNSB Kırcaali İl Başkanı İvanka Karakoleva'nın ifadelerine göre Kırcaali ilinde eğitim alanında çalışanların en yüksek ve en düşük ortalama işçi maaşlarında çok büyük fark var. Belediyelerin verilerine göre Krumovgrad (Koşukavak) ilçesinde anaokullarında öğretim elemanlarının ortalama brüt maaşı 776,99 leva. En düşük ise Çernooçene (Yeni Pazar) İlçesinde 614,27 leva. Yardımcı personelin en yüksek ortalama maaşı 489 leva olarak Momçilgrad (Mestanlı) İlçesinde, en düşük ise 444,50 leva. Kırcaali ilinde ilçelere göre anaokullarında yardımcı personelin ortalama maaşlarında da farklılıklar var. Yedi anaokulunda maaşlar 800 levadan fazla iken, 28'inde 700-800 leva arasında, daha 28'inde 600-700 leva arasında ve 8 anaokulunda ise 600 levadan düşüktür. Buna göre en yüksek brüt işçi maaşı arasında fark 315, 95 leva.

Yardımcı personelin işçi maaşlarında en yüksek ve en düşük ortalama maaş arasındaki fark 184,80 leva.

Karakoleva, "Belirli bir eğitim derecesine sahip elemanlar için öğrenci başına düşen eğitim harcamaları ve devlet eğitim gereksinimleri aynı olmasına rağmen eğitim alanında çalışanların ortalama brüt işçi maaşında büyük farklar olması bizleri endişelendiriyor" dedi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER