Kobilyane’de Serbest Güreş Turnuvası düzenlenecekPerşembe, 28 Nisan 2011

Kobilyane’de Serbest Güreş Turnuvası düzenlenecek Kırcaali'ye bağlı Kobilyane köyünde bu Cumartesi günü geleneksel köy şenliği sırasında serbest güreş turnuvası gerçekleştirilecek. Turnuva, uzun yıllar "Arda" Kulübünün güreşçisi ve antrenmanı olan, Kobilyane'nin eski muhtarı Receb Emin Çelik'in anısına düzenleniliyor.
Turnuva, Türkiye'ye göç etmiş yerli iş adamların maddi desteğiyle gerçekleştiriliyor. Yarışmalara 65 ve 75 kiloya kadar, bir de kilosu 75'den fazla olan yüzden fazla pehlivanların katılması bekleniliyor. Onlar Kobilyane'ye gerek yakın Boyno, Mleçino ve Borovitsa köylerinden, gerekse Ardino, Kırcaali, Asenovgrad ve Haskovo şehirlerinden ve de Türkiye'den Lüleburgaz, İstanbul, Bursa ve İzmir'den gelecekler. Organizatörler, Stremtsi "Krepost" Güreş Kulübü Başkanı Velatin Veli'ye de pehlivanlarının turnuvada yarışmaları üzere özel davet göndermişler. Güreşlerde yenenler ödül alacaklar, en iyi pehlivan ise Kobilyane'den bir koçla ayrılacak. En küçük güreşçilerle de yarışmalar yapılacak.
Kobilyane'nin muhtarı Erhan İzzet, geleneksel köy şenliği esnasında küçük kapılarda futbol turnuvası da yapılacağını söyledi. Kırcaali Belediyesi birinciliği kazanan takımlara para ödülleri verecek. Programda yerel "Nikola Vaptsarov" Toplum Halk Merkezi'nin halk türküleri ve dansları grubunun yer alacağı kültür etkinlikleri mevcut öngörülüyor.DİĞER HABERLER