Kolbastı dansı Bulgar milliyetçileri rahatsız ettiCumartesi, 24 Mart 2018

Kolbastı dansı Bulgar milliyetçileri rahatsız ettiBulgaristan'da Türklerin nüfus olarak en yoğun bulunduğu Kırcaali'ye bağlı Mestanlı ilçesindeki bir anaokulunda Türk çocuklarının oynadığı Trabzon'un kolbastı dansı koalisyon hükümetinin ortağı aşırı milliyetçi VMRO partisini rahatsız etti.

Söz konusu partinin Kırcaali teşkilatı, savcıları göreve çağırarak Türk çocuklarına ana dillerinde şarkı söyletip dans ettiren anaokulu yetkilileri hakkında soruşturma açılmasını istedi.

Türk çocuklarının velileri de, Başbakan Boyko Borisov'a seslenerek, hükümet ortaklarının tutumunu gözden geçirmesini istedi.

Anaokulundan yapılan açıklamada ise, çocukların folklor programı çerçevesinde Türk danslarının yanı sıra Bulgar ve Rus dansları da yaptıklarını, VMRO partisinin amacının provokasyon olduğu vurgulandı.

Milliyetçilerin bu tutumuna Bulgaristan'daki Türk Sivil Toplum Kuruluşlarından da tepkiler geldi. Kırcaali'de faaliyet gösteren Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müzekki Ahmet, bu tür saldırıların ülkedeki azınlıkların haklarını kısıtlamaya çalışan Bulgar etnik milliyetçilerin kötü niyetlerini göstermektedir dedi. Ahmet: "Bulgar milliyetçileri dilimize ve kültürümüze de el uzatmaya başladılar. Bulgaristan Anayasası ve Uluslararası anlaşmalar ülkedeki etnik azınlıkların kültürel haklarını garanti altına almıştır. Anaokullarında ve okullarda etnik azınlıkların kültürünün yaşatılması ile ilgili çok sayıda proje gerçekleştirilmektedir. Hatta Eğitim Bakanlığı bu tür projelere maddi destek sağlamaktadır. Bu tür etkinlikleri aşırı milliyetçi partiler siyasi malzeme olarak kullanmasınlar. Bulgaristan'da Türk azınlığı var oldukça, onların dili de, kültürü de yaşayacaktır. Buna kimse engel olamayacaktır" diye ifade etti.

Üyelerinin çoğunun Türklerden oluştuğu DOST Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan'da bir deklarasyon yayınlayarak anaokulundaki yönetime destek verdi, milliyetçilerin girişimini kınadı.

İHA/Kırcaali Haber


DİĞER HABERLER