Kösevo köyündeki sorunlu alageyik yeni yaşam alanına götürüldüSalı, 28 Eylül 2021

Kösevo köyündeki sorunlu alageyik yeni yaşam alanına götürüldü

Kırcaali’nin Kösevo (Köseler) köyünde inek sürüsüne karışan alageyik Burgaz yakınlarındaki koruma altına alınan bir alana taşındı. Hayvan, dün gece saat 10.30 sularında uyuşturularak yakalandı. Hayvanın boynuzlarıyla inekleri yaralamaya başlaması kamuoyunda tepkiye neden olmasından dolayı vurulmasına karar verilmişti. Alageyik için yeni bir yaşam alanı bulunması ve böylece Kösevo yakınlarındaki inek sürüsünden ayrılması, Avcılık Derneği ve Burgaz'daki hayvanat bahçesinin sahibi Krıstyo Dıbov ile birlikte alageyiği uyuşturularak yakalama eylemine katılan Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis’in sayesinde oldu. Belediye Başkanının eylemin masraflarını karşılayacağı, Dıbov'un ise hayvanı taşıyacağı ve korunan alana bırakılmasına yardımcı olacağı netleşti.

Dr. Müh. Azis, “Sorunu öğrendiğimde hayvanın yeni bir yuva bulmasına yardım etmek için yola çıktım” diye açıklık getirdi ve geyiklerin Kırcaali'de özgürce dolaştığı yılları özlemle anımsadı.

Kösevo'dan taşınan alageyiğin yeni yerinde kendisini iyi hissedeceği kanaatinde olan Dıbov, “O artık cinsel açıdan olgun. Bir sürü dişi geyik, geyik sürüsü var ve onu serbest bıraktığımızda onların arasında kendi yerini bulacak” dedi.

Kösevo köyü muhtarı Nurhan Ömer, “Alageyik hikayesi neredeyse 3 yıl önce hayvan henüz küçük yaştayken başladı. Hayvan her gün dağdan inerdi ve yerli bir çobanın inek sürüsü ile gezerdi ve yerliler bundan keyif alıyordu. İneklerden süt emmeyi de öğrendi. Ancak zamanla geyik büyüdü ve boynuzları da büyüdü. Süt emmeye çalışırken inekleri yaralamaya başladı. Köye de inmeye başladı ve yaramazlıklar yaptı” diye anlattı. Muhtar bu nedenle alageyiğin yeni yaşam alanında kendini daha iyi hissedeceğini düşünüyor.


DİĞER HABERLER