Kovid-19 krizi nedeniyle Kırcaali Belediyesi vergi artışı teklifini geri çektiPerşembe, 26 Kasım 2020

Kovid-19 krizi nedeniyle Kırcaali Belediyesi vergi artışı teklifini geri çekti Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, yerel vergilerin artırılmasını öngören Yerel Vergilerin Belirlenmesi Hakkında Yönetmelikte değişiklikler yapılmasına ilişkin yönetmelik taslağını Kovid-19 krizi nedeniyle geri çekti. Yönetmelik taslağının kamuya açık tartışması yapılan toplantıda konuşan Belediye Başkanı, "Kovid-19 krizi nedeniyle ve Kırcaali Belediyesinin yönetimi olarak sorumluluğumuzun farkında olduğumuz için vergi artışı teklif etmeyeceğiz" diye kaydetti. Dr. Müh. Azis'in ifadesine göre, herkes için bu zor zamanlarda belediye yönetimi Kırcaali halkına ek bir vergi yükü getirmeyecek.

Belediye Başkanı, Vali Nikola Çanev'in bir basın toplantısında kullandığı Kovid-19 salgını koşullarında vergileri artırma niyetinin "veba sırasında bir şölen" olduğu yönündeki ifadeleri ile ilgili, "Ne yazık ki, belediyenin görüşünü duymadan önce, suçlayıcı olanlar da dahil olmak üzere aceleci değerlendirmeler yapıldı, bu da çok düşük seviyeli bir devlet anlayışı ve davranışının bir işareti" dedi.

Dr. Müh. Azis, "Bu davranış ilkesizlik ve sorumsuzlukla sınırlı. Şimdi popülizmin zamanı değil, kurumlara savaş ilan etmenin zamanı değil. Şimdi yüksek seviyeli devlet anlayışını ve sorumluluğunu gösterme zamanı. Şimdiye kadar Kırcaali'deki devlet temsilcisinin siyasi konuşmalarında ben bunu görmedim" diye konuştu.

Dr. Müh. Azis'in ifadesine göre, Kovid-19 salgınının rengi yok, kriz iktidarda mı yoksa muhalefette mi olacağınızı seçmiyor. Belediye Başkanı, "Salgın hepimiz için bir zorluk ve bu yüzden toplumda kim hangi konumda olursa olsun herkesi daha fazla sorumlu davranmaya, farkındalık sahibi ve daha yüksek seviyeli bir devlet anlayışına sahip olmaya çağırıyorum" dedi.

Yerel Vergilerin Belirlenmesi Hakkında Yönetmelik'te değişiklikler bu aşamada dikkate alınmayacak olsa da, Dr. Müh. Hasan Azis yerel vergi oranlarının artırılması ihtiyacını vurguladı.

Dr. Müh. Azis'in ifadesine göre, şu anda Kırcaali Belediyesi yerel vergi ve harçlardan elde edilen gelirler açısından Bulgaristan'da diğer belediyelere göre son sıralarda bulunuyor. Hedeflenen bağımsız bir politika izlemesi için yüzde 50-70'e ihtiyaç duyulduğu halde vergi gelirleri, toplam gelirlerin sadece yüzde 30'unu oluşturuyor. Belediye Başkanı, "2016-2019 döneminde devlet temsilcisinin siyasi flörtleri ve sorumsuz tutumu nedeniyle gelirlerimiz 2019'da yüzde 30'dan 27'ye düştü. Aynı zamanda asgari ücret son 10 yılda ikiye katlandı. Tüketici fiyat endeksi ve enflasyon yüzde 20'nin üzerinde arttı. Aynı zamanda Kırcaali Belediyesinin üstlendiği taahhütleri artırdık. Son 3-4 yılda Atık Yönetimi Kanunu'na göre devlet tarafından toplanan ve 1 058 000 leva tutarındaki kesintiler arasındaki fark tutarlarını kendi bütçemizden finanse ettik "dedi. Emlak vergileriyle ilgili olarak, diğer il merkezi şehirlerinde kişi başına ortalama 176,12 leva tahsil edildiğini, Kırcaali'de ise bu tutarın yaklaşık 80 leva olduğunu vurguladı.

Dr. Müh. Azis'in verdiği diğer örnek emlak vergisi üzerinden oldu. Kırcaali 1. bölgede bulunan 97 metrekarelik bir daire için 41,85 leva vergi ödenirken, aynı daire için Sofya'da 124,00 leva, Varna'da 125,00 leva, Burgaz'da 84,00 leva, Plovdiv'de (Filibe) 74,60 leva, Haskovo (Hasköy), Pernik ve Ruse (Rusçuk) şehirlerinde ise yaklaşık 70,00 leva ödendiğini belirtti.

Belediye Başkanı, "her şeye rağmen halkın güvenini kazandığımız iyi bir yapıcı, sosyal, yatırım, ekonomik belediye politikası yürütmeyi başarıyoruz" diye vurguladı.


DİĞER HABERLER