Kreş, anaokulu ve okulların inşaatı ve onarımı için 10 milyon levadan fazla kaynak tahsis edildiÇarşamba, 15 Mart 2023

Kreş, anaokulu ve okulların inşaatı ve onarımı için 10 milyon levadan fazla kaynak tahsis edildi

Başbakanlık’tan yapılan açıklamaya göre, hükümet, 2020-2022 Dönemi Ulusal Kreş, Anaokulu ve Okulların İnşası, Genişletilmesi, İyileştirilmesi ve Yeniden İnşası Programı kapsamında 10 658 443 leva daha kaynak tahsis edilmesini onayladı. Fonlar, 35 projenin uygulanmasına yönelik faaliyetler için ödeme yapmak üzere kullanılacak.

Programın amacı, okul öncesi ve okul eğitimi sisteminde sağlıklı ve kaliteli öğrenme koşullarını garanti eden maddi ve teknik donanımı geliştirmektir. Ayrıca yeni binaların inşası, mevcut kreş, anaokulu ve okulların genişletilmesi ve yeniden inşası amaçlanmaktadır. Bu şekilde, boş yer sıkıntısı azaltılacak ve 4 yaşına giren çocuklar için zorunlu okul öncesi eğitimin başarılı bir şekilde başlatılması için bir fırsat olacak. Program ayrıca okul gününün tek vardiya moduna geçmesine yardımcı olacak.

Ek mali kaynaklarla onaylanan projelerle ilgili faaliyetler şu 28 ilçede devam edecek: Gotse Delçev, Gırmen, Sandanski, Petriç, Aytos, Burgaz, Aksakovo, Varna, Veliko Tırnovo (Tırnova), Elena, Kozloduy, Krumovgrad (Koşukavak), Loveç (Lofça), Vırşets, Radomir, Asenovgrad (Stanimaka) , Plovdiv (Filibe), Rodopi , Kotel, Tvırditsa, Botevgrad, Kostinbrod, Samokov, Kazanlık, Stara Zagora (Eski Zağra), Tırgovişte (Eskicuma), Svilengrad ve Yanbolu. Stara Zagora'daki Raina Knyaginya Giyim ve Gıda Meslek Lisesi de fon alacak.


DİĞER HABERLER