KRIG Sanat Galerisi'nde Sergi AçıldıCuma, 20 Aralık 2019

KRIG Sanat Galerisi'nde Sergi AçıldıKırcaali'deki KRIG Sanat Galerisi'nde düzenlenen sergide dünyaca ünlü karikatürcü Burhaneddin Ardagil'in eserleri de yer aldı. Kendisini yetiştiren Kırcaali'ye sadık biri olduğunu söyleyen Ardagil, dün akşam açılışı yapılan sergideki yeni eserlerini tanıtmak için 1989 yılından beri yaşadığı İstanbul'dan özel olarak Kırcaali'ye geldi. Ardagil, öğrencisi Doç. Dr. Todor Çerkezov ile birlikte 2016 Yılı Çok Kültürlü Kişi Ödülü sahibi oldu.

"Doğu Rodoplar'ın Hafızasında Özel Ve Kutsal Alanlar" başlıklı sergisi ile Hıristiyanların ve Müslümanların kültürel hafızasını ilham verici bir araştırmacı olarak Kırcaali'de tanınan, aslen Kırcaali içesinin Most (Köprülü) köyünden olan Bursa Üniversitesi Tarih Doktora Programı'nda okuyan Nergis Hüseyin'in bu defa Türkçe ve Bulgarca şiirleri görsel panolara asıldı.

Serginin açılışında konuşan KRIG Sanat Hareketi Başkanı Radost Nikolaeva, "İki metrelik bir şiir-enstalasyonu olarak sunulan birkaç el yazısı şiir, yakın zamanda Kırcaali'de bir ressam olarak ilk kez tanıtılan ve şimdi ilk defa şiirlerini gösteren Fikri Emurla'nın yeteneğinin bir başka tarafını sergiliyor" dedi.

Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Veselina Tihomirova, yaratıcıları tebrik ederek ilhamlarının bol olmasını diledi.


DİĞER HABERLER