Krumovgrad Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, Nisan Ayının Belediye Başkanı SeçildiCumartesi, 20 Nisan 2019

Krumovgrad Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, Nisan Ayının Belediye Başkanı Seçildi Bulgaristan belediyelerinin bilgi portalı Kmeta.bg tarafından organize edilen "Yılın Belediye Başkanı" yarışması kapsamında nisan ayı için yapılan oylama sona erdi.

Krumovgrad (Koşukavak) Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, "Yılın Belediye Başkanı" yarışmasının "Yatırımlar ve İşyerleri" kategorisinde nüfusu 20 000 kişiden az olan küçük ilçelerin belediye başkanları arasında nisan ayı için birinciliği elde etti.

Nüfusu 20 000 ve 50 000 kişi arasında olan orta ilçelerin belediye başkanları arasında birinciliği Botevgrad Belediye Başkanı İvan Gavalyugov ve 50 000 kişiden fazla olan büyük ilçelerin belediye başkanları arasında birinciliği Plevne Belediye Başkanı Georg Spartanski elde etti. Yarışma kapsamında yapılan oylamaya katılan ülke çapından vatandaşlar, şehri yatırım yapmak ve yaşamak için iyi ve gelecek vaat eden bir yer haline getirmek için büyük şirketleri çekmeyi başardığını düşündüğü belediyeleri desteklediler. Fabrikalar, üretim tesisleri, aynı zamanda daha küçük işletmeler de ülkenin ekonomisinin gelişmesine katkıda bulunur. Büyük şirketler, bazı kalabalık bölgelere yatırım yapmaya henüz yeni başladılar. Belediye başkanları, yerel ekonomilerin kalkınması için insanların geçim kaynağı olması gerektiğinin farkındalar.

Nüfusu 50 000 kişiden fazla olan büyük ilçelerin belediye başkanları arasında yapılan yarışmaya Plevne, Vratsa ve Dimitrovgrad (Kayacık) belediye başkanları katıldı. Yarışmayı Plevne Belediye Başkanı Georg Spartanski kazandı. Bir hatırlatma yapmak gerekirse, Alman şirketi Leoni, 2000 kişilik istihdam yaratması beklenen Plevne şehrinde bir fabrika inşaatına başladı. Yatırımın maliyeti 64 milyon leva. Malt üretimi yapan Fransız şirketi MALTERI SUFLE 60 milyon levalık yatırım yaptı ve Plevne'de üretim hacmini üç kat artıracak. Erkek modası konusunda uzmanlaşmış Dimitrov Şirketi, üretimini genişletti ve yepyeni bir fabrika kuruyor. Şu ana kadar şirketin çalışan sayısı 1500 kişidir.

Nüfusu 50 000 kişiden fazla olan büyük ilçelerin belediye başkanları arasında yapılan yarışmada oyların yüzde 31,71'ini alan Vratsa Belediye Başkanı Kalin Kamenov ikinci, oyların yüzde 0,12'sini alan Dimitrovgrad Belediye Başkanı İvo Dimov ise üçüncü oldu.

Nüfusu 20 000 ve 50 000 kişi arasında olan orta ilçelerin belediye başkanları arasında birinciliği yüzde 58,71 oy oranıyla Botevgrad Belediye Başkanı İvan Gavalyugov elde etti. Loveç Belediye Başkanı Korneliya Marinova yüzde 21,29 oy oranıyla ikinci, Elin Pelin Belediye Başkanı İvaylo Simeonov ise yüzde 20,0 oy oranıyla üçüncü oldu.

Nüfusu 20 000 kişiden az olan küçük ilçelerin belediye başkanları arasında birinciliği yüzde 50,49 oy oranıyla Krumovgrad Belediye Başkanı Sebihan Mehmet elde etti. Etropole Belediye Başkanı Dimitır Dimitrov yüzde 29,59 oy oranıyla ikinci, Kostinbrod Belediye Başkanı Trayko Mladenov ise yüzde 19,92 oy oranıyla üçüncü oldu.


DİĞER HABERLER