Krumovgrad Belediye Başkanı Sebihan Mehmet’in Tebrik MesajıÇarşamba, 06 Ekim 2021

Krumovgrad Belediye Başkanı Sebihan Mehmet’in Tebrik Mesajı

Krumovgrad (Koşukavak) Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, 6 Ekim Krumovgrad Günü münasebetiyle ilçe sakinlerine hitaben bir tebrik mesajı yayınladı.

Belediye Başkanı, ilçe halkına şöyle hitap etti:

Krumovgrad ilçesinin tüm sakinlerinin ve misafirlerinin, Krumovgrad Günü ve Gelenekler Seyit Baba Panayırı Şenlikleri’nin yapıldığı ilçemizin 6 Ekim Krumovgrad Günü’nü tebrik etmek benim için bir onur ve zevktir.

Krumovgrad Günü’nü, Krumovgrad'ın geçmişine saygı duyarak, geleceğine inançla bakarak ve geleneklerini koruyan, burada yaşayan insanlar tarafından sevilen ve saygı duyulan bir şehir olarak var olması umuduyla karşılıyoruz.

Gelenekler Seyit Baba Panayırı Şenlikleri’nin düzenlenmesi asırlık bir gelenektir.

Yerel bir asilzade mi yoksa askeri bir komutan mı, Seyit Baba'nın kim olduğu hakkında kesin bir bilgiye sahip değiliz, ancak ölümünden sonra bir aziz olarak saygı gördüğünü biliyoruz.

Efsaneye göre çok güçlü biriydi. Her zaman yardıma ihtiyaç duyanların yardımına koşardı. Yaşamı boyunca ve vefatından sonra kerametleri görüldü, bundan ötürü hastalıktan muzadarip olan pek çok insan şifa bulmak ümidiyle kabri başında toplandı. Istırap ve umut karşısında herkes eşit olduğundan dolayı hem Hıristiyanlar hem de Müslümanlar azize saygı gösterirler ve şehrin büyümesiyle birlikte mekânın değiştirildiği bir şenlik yaparlar.

Yerlilerin anlattıklarına göre, Seyit Baba'ya olan saygı o kadar güçlüymüş ki, yerliler Krumovgrad Panayırı’na onun adını vermişler ve şenlikleri Polkovnik Jelyazovo (Karademirler) köyündeki türbesinin yanında, mezarlığın önündeki geniş çayırda yapmaya başlamışlardır.

Bugün geçen yıllara bakınca herkes şehriyle ilgili vuku bulmuş olayları hatırlıyor, ama Krumovgrad Belediye Başkanı olarak benim için en önemli şey ilçede yaşayan insanlardır.

Krumovgrad, ilçede farklı etnik ve kültürel mensubiyete sahip insanların iyi komşuluk, çalışkanlık ve anlayış içinde yaşamalarından, iyi ve kötü günlerinde sevinçlerini ve üzüntülerini paylaşmalarından dolayı her zaman gurur duydu ve bugün de gurur duymaktadır.

Emekleriyle şehrimizin ve ilçemizin bugününü ve geleceğini inşa eden herkese şükranlarımı sunuyorum.

Bugünkü Krumovgrad Günü’nde sağlıklı olmanızı, özel ve iş hayatınızın memnuniyet dolu, ailenizde sıcaklık olmasını, iş yerlerinizde huzur ve güven içerisinde olmanızı diliyorum. Çocuklarımız burada özgür, huzurlu, kaygısız ve mutlu yaşasın, şehrimizin, ilçemizin başarısı ve gelişimi için hep birlikte mücadele edelim. Birlikte tüm bunları başarabiliriz. Birlikte Krumovgrad için hayalleri ve umutları gerçeğe dönüştürebiliriz.

Art arda ikinci yıl şenliğe hem çalışma hem tatil günlerinde bir dizi kısıtlamaya uyulmasını gerektiren Covid-19 salgını damgasını vurdu. Ve bu nedenle geleneksel sonbahar panayırını iptal ediyor ve Krumovgrad Günü’nü konserler ve büyük kutlamalar olmadan kutluyoruz.

Art arda ikinci yıl, artık aramızda olmayan hemşehrimiz, toplumun ileri gelenlerinden Dr. Hristo Paşaliev'in popüler şiirinden bir mısra olan “Krumovgrad, Benim Acım ve Sevincim!" konulu fotoğraf yarışması düzenleniyoruz.

13 yaş üstü ilçe sakinlerine, Krumovgrad'ın ve ilçenin geçmişine ait fotoğrafların yanı sıra objektifine yansıyan memleketinin güzelliğinin ve insanların hayatlarının güncel fotoğraflarını gösterme fırsatına sahip olacak. Sağlanan fotoğraflarla bir fotoğraf sergisi düzenledik ve en iyi amatör fotoğrafçılar nakit para ödülü alacaklar.

Krumovgrad halkının bir kez daha günü kutlu olsun! Günlerimize eşlik eden bir umudumuz ve mükâfatlandırılan bir beklentimiz olsun!

Sebihan MEHMED

Krumovgrad Belediye Başkanı


DİĞER HABERLER