Krumovgrad Belediye Meclisi Başkanı Metin Bayramali'den evsel atık vergisiyle ilgili açıklamaCuma, 20 Aralık 2019

Krumovgrad Belediye Meclisi Başkanı Metin Bayramali'den evsel atık vergisiyle ilgili açıklamaKrumovgrad (Koşukavak) Belediye Meclisi Başkanı Metin Bayramali, ilçe halkına yönelik şöyle bir açıklama yaptı:

"Değerli vatandaşlarımız, Krumovgrad ilçesi sakinlerinin yararına yaptığımız faaliyetlerden dolayı yıllarca sizden güven oyu aldık.

Nüfusa yönelik vergi miktarı belirlerken her zaman kanunda belirlenen alt sınırlara uyduk. Halihazırda 2020 yılında atık yönetimi ve evsel atık vergisine yönelik faaliyetlere ilişkin bütçe taslağı, mevcut düzenlemelere uygun olarak, özellikle Bulgaristan'da atık yönetimini düzenleyen mevzuat doğrultusunda hazırlanmıştır.

Bütçe taslağında öngörülen evsel katı atık vergisi tutarlarındaki artış oranının hesaplanmasında sadece Kırcaali Bölge Katı Atık Depolama Tesisinde depolanan atıklar için alınan ücretler dikkate alınmıştır. Bu ücretler, 2013 yılında kabul edilen Çevre ve Su Bakanlığı'nın 7 Sayılı yönetmeliğinde öngörülmektedir.

Yönetmeliğe göre, 1 ton atık depolama ücreti 2019 yılı için 57 levadan 2020 yılı için 95 levaya veya yüzde 66,67 oranında yükseltilecek. Bakanlığın yönetmeliği doğrultusunda Kırcaali Bölge Katı Atık Depolama Tesisinde depolanan atıklar için alınan ücretler her yıl artırılmış olsa da 2007'den beri yapılan tasarruflar, giderler ve kontrollerden faydalanılarak yıllık atık vergi miktarı artırılmamıştır".


DİĞER HABERLER