Krumovgrad Vasil Levski Lisesi’nde Avrupa Diller Günü kutlandıÇarşamba, 27 Eylül 2023

Krumovgrad Vasil Levski Lisesi’nde Avrupa Diller Günü kutlandı

26 Eylül'de Avrupa, Avrupa Diller Günü'nü kutluyor. 26 Eylül, Avrupa Birliği'nin (AB) desteğiyle Avrupa Konseyi tarafından 6 Aralık 2001'de Avrupa Diller Günü ilan edildi. Avrupa Diller Günü'nün amacı, Avrupa'da kullanılan dillere ilişkin farkındalığı artırmak, kültürel ve dilsel çeşitliliği teşvik etmek ve yaşam boyu dil öğrenimini teşvik etmektir. AB'de 24 resmi dil, 60 civarında bölgesel ve azınlık dili ve 175'ten fazla göçmen dili bulunmaktadır. Dünya nüfusunun en az yarısı iki veya daha fazla dil konuşuyor veya anlıyor. Avrupa Komisyonu, özellikle çok erken yaşlardan itibaren en az iki yabancı dil öğrenerek Avrupa'da dil becerilerini geliştirme hedefinin bir parçası olarak Avrupa'da dil öğrenme politikaları geliştirmektedir. Çok dillilik ve dil çeşitliliği, Avrupa Birliği'nin DNA'sının bir parçasıdır. Dillerimiz kültürel mirasımızın ve kendimizin ayrılmaz bir parçasıdır.

Avrupa Diller Günü, insanların dil öğrenmenin eğlenceli olduğunu ve buna başlamak için asla geç olmadığını keşfetmeleri için bir fırsattır. Çok dillilik, iş bulmanın ve yeni maceraların kapısını aralayabilir.

Krumovgrad (Koşukavak) kasabasındaki Vasil Levski Lisesi öğrencileri, İngilizce şiirler okuyarak ve bilmeceler sorarak yabancı dil becerilerini sergilediler. Lise öğrencileri ise XII. ve VIII. sınıf öğrencilerinin hazırladığı radyo programıyla dil zenginliği ve çeşitliliğine ilişkin merak edilen gerçekleri tanıma fırsatı buldular. Birinci kattaki lobide güne özel olarak hazırlanan panodan farklı dillerde yeni kelime ve ifadeler öğrendiler. Pano, Avrupa dillerinin ve dünya dillerinin çeşitliliği hakkında ilginç veriler ve gerçekler sundu.

Tüm öğrenciler, dillerin bizi böldüğü, ama aynı zamanda zamanımıza özgü bir şekilde bağladığı ilkesine ikna olmuşlardı.


DİĞER HABERLER