Krumovgrad'da "Tanıklar: Belene Toplama Kampı Anıları" sergisi açıldıCuma, 29 Kasım 2019

Krumovgrad'da Krumovgrad (Koşukavak) kasabası "Tanıklar: Belene Toplama Kampı Anıları" başlıklı gezici sergisine ev sahipliği yaptı. Bu, Krumovgrad Belediye Meclisindeki Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis Grubu üyelerinin maddi desteğiyle mümkün oldu. Dün kasabadaki Vasil Levski Lisesi'nin fuayesinde açılan sergi 8 Aralık'a kadar ziyarete açık olacak. "Tanıklar: Belene Toplama Kampı Anıları" sergisi, Berlin Duvarı'nın yıkılışının 30. yıldönümüne adanmıştır.

Bulgaristan'daki komünist rejimin en büyük siyasi mahkum kampının mağdurlarının anısına yapılan serginin açılışını, konuyla ilgili en iyi araştırmacılardan biri olan gazeteci Hristo Hristov gerçekleştirdi. Sergi, Belene Adası Vakfı, Hakikat ve Hafıza Vakfı ve Evgeni Bosilkov-Belene Kültür Merkezi'nin girişimi üzerine hazırlandı. Sergi, hayatta kalan toplama kampı mağdurlarının fotoğraflarını ve tanıkların hikayelerini içeren 20 belgesel arşiv panolardan oluşuyor. Belene Toplama Kampı mağdurları arasında diplomatlar, politikacılar, Bulgaristan Komünist Partisi'nin (BKP) eski aktivistleri, 1985'te Müslüman Türklerin etnik Bulgar isimleri ile zorla değiştirilmesine direnen, kampa getirilen ve fiziksel ve zihinsel tacize maruz kalan Müslüman topluluğunun temsilcileri bulunuyor.

Bu eğitim öğretim yılından itibaren 10. sınıf Tarih ve Medeniyet dersi müfredatında ilk kez 1944-1989 dönemi ayrı bir bölümde yer alıyor.

Krumovgrad Belediyesi GERB Meclis Grubu Üyesi Veneta Dobreva, "Demokratik değerler prizmasından bakarak geleceği düşünmek ve bugünü değerlendirmek için daha fazla insanın Bulgaristan tarihinin bu kara sayfasına dokunmasını istedik. Davetimize icabet ettikleri için organizatörlere teşekkür ederiz" diye vurguladı.


DİĞER HABERLER