Krumovgrad’daki Adatepe Müze Sergisi, "Bulgaristan'ın Harikaları" arasına yerleştiPazartesi, 14 Kasım 2022

Krumovgrad’daki Adatepe Müze Sergisi,

Standart gazetesinin, "Bulgaristan'ın Harikaları" adı altında yürüttüğü kültürel ve tarihi mirasın korunması ve tanıtılmasına yönelik ulusal kampanya kapsamında verilen yıllık ödüller sahiplerini buldu. Grand Hotel Millennium’da düzenlenen ödül töreninden önce “Bulgaristan Markası. Harikalara Dokunun” konulu forum yapıldı.

Ödül töreninde Meclis Başkanı Vejdi Raşidov, Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova, Turizm Bakanı İlin Dimitrov, Meclis Turizm Komisyonu Başkanı Tsonço Ganev, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ve Vızrajdane partilerinin genel başkanları Mustafa Karadayı ile Kostadin Kostadinov, milletvekili, büyükelçileri, iş dünyası temsilcileri hazır bulundular.

Modern madencilik ve kültürel mirasın korunması nasıl el ele gidebilir? Sorunun cevabını Krumovgrad (Koşukavak) veriyor. Bulgaristan Bilimler Akademisi’ne (BAN) bağlı, bünyesinde müze bulunan Ulusal Arkeoloji Enstitüsü, Krumovgrad Belediyesi ve Dundee Precious Metals Krumovgrad Şirketi, pratikte iş dünyası, yerel makamlar ve bilimsel kuruluşların birlikte gidebileceği ve iş birliği yapabileceği yolları gösterdi. Yaz aylarında Krumovgrad'da yeni açılan, Avrupa'nın en eski altın maden ocağını tanıtan Adatepe Müze Sergisi, şimdiden arkeoloji için olumlu şeyler getiriyor, geçmişi genç nesle anlatıyor ve yerel ekonominin gelişmesine katkıda bulunuyor.

Yıllardır Adatepe’de maden sahasında incelemeler yapan BAN’a bağlı, bünyesinde müze bulunan Ulusal Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Hristo Popov, Krumovgrad Belediye Başkanı Sebihan Mehmet ve Dundee Precious Metals Krumovgrad Şirketi Ruhsat ve Hukuki Faaliyetler Müdürü ve Kanada merkezli şirketin Bulgaristan’daki faaliyetlerinden sorumlu İcra Müdürü İrena Tsakova, mirasın sosyaleştirilmesinden dolayı ödüllendirildiler.

Ödülü Ulusal Turizm Konseyi Derneği Başkanı Krasimir Gergov takdim etti.

Doç. Dr. Hristo Popov, ödülü alırken, “Bu ödülün bireysel olmasına imkan yoktur. Bu ödül, benzer düşünen insanlardan oluşan tüm ekip içindir. Adatepe ile 17 yıl önce tanıştım, o günden bugüne çok şey oldu. İki uluslararası sergi yaptık, bunlardan biri 2018’de dünyanın en çok ziyaret edileni oldu-3 ayda 230 000 kişi tarafından ziyaret edildi. Şimdi Krumovgrad, Bulgaristan'ın en modern müze sergisine sahiptir. Mutlaka gelip onu görün” dedi.

foto: BTA


DİĞER HABERLER