Küçük çiftlik sahiplerine sübvansiyon ödeme kuralları izah edildiSalı, 24 Şubat 2015

Küçük çiftlik sahiplerine sübvansiyon ödeme kuralları izah edildi Devlet Tarım Fonu Kırcaali İl Müdürü Aycan Ahmet, Momçilgrad (Mestanlı) yönetimi ve köy muhtarlarıyla yaptığı görüşmede, "Küçük çiftçilere mevcut 2015 yılı dahi gelecek beş yıl içinde 500 ile 1250 avro arasında yardım alacaklar.
Bunun için tek koşul en az 5 dekarlık işlenen araziye sahip olup onu kullanmaya yasal hakkı olduklarını gösteren belgeleri olmasıdır" diye bildirdi. Oturumda tarım Fonu İlçe Müdürü Mehmet Hasan da yer aldı. Tarım Fonu İl Müdürü, başvuru süresinin 15 Mayıs 2015 tarihinde dolacağını belirtti.

9 Haziran'a kadar her geç kalınan gün için yüzde 1 oranında yardımdan ceza kesileceğini açıkladı. Destekleme programıyla idari açıdan küçük çiftlik sahiplerine kolaylık sağlanması amaçlanıyor.

Ulusal takviye ödemeleri programı kapsamında 2014 yılı için yapılacak sübvansiyon ödemelerinden oryantal tütün üreticilerine en yüksek miktarda kilo başına 3,45 leva prim ödeneceği anlaşıldı. Basma cinsi oryantal tütün için kilo başına 3.45 leva, Kabakulak cinsi için kilosuna 1.70 leva, Byrley için 1,24 leva ve Virginia için 0,50 leva ödeme yapılacak.

Tarım Fonu İlçe Müdürü Mehmet Hasan, "Tarım üreticilerinin 2014-2015 üretim sezonu için kaydını yaptırmaları için süre 4 Mart 2015 tarihinde doluyor" diye belirtti.

Belediye Başkanı Akif Akif, Belediye İdaresi ve ayrı ayrı yerleşim yerlerindeki muhtarların da tarım üreticilerini teşvik etmek için sürekli çaba sarf ettiklerini vurguladı.

Kurumların temsilcileri, tarım alanında mevzuatta yapılan değişikliklerle tanıştırmak için periyodik olarak yerli halkla görüşmeler yapılması gerektiği fikrinde birleştiler. Muhtarların ayrı ayrı yerleşim yerlerinde bilgilendirme kampanyaları organize etmeleri bekleniyor.


DİĞER HABERLER