Kültür Bakanı Banov, Kırcaali Tiyatrosu ekibiyle görüştüCuma, 28 Haziran 2019

Kültür Bakanı Banov, Kırcaali Tiyatrosu ekibiyle görüştü Kültür Bakanı Boil Banov, dün Kırcaali'yi ziyaret ederek, Tiyatro ve Müzik Merkezi'nde görevli sanatçılarla görüştü. Görüşmede Bulgaristan Tiyatro Sanatçıları Birliği Başkanı Hristo Mutafçiev de hazır bulundu. Bakan, tiyatro önünde basına yaptığı açıklamada, "Biliyorsunuz ki tiyatro çevrelerinden geliyorum ve zaman zaman tiyatro yönetimlerinden başka tiyatro çalışanlarıyla da görüşüp dertlerini dinlemem önemli, çünkü bir Bakan'ın faydalı olabilmesi için problemleri yerinde görmesi lazım" dedi. Başkan, görüşmeden sonra Bakan," Dost, meslektaş havasında geçen son derece gerekli ve verimli bir toplantı yaptık" dedi.

Banov, Kırcaali ziyaretinin Bulgaristan Tiyatro Sanatçıları Birliği'ne bağlı Tiyatro ve Müzik Merkezi çalışanlarının sendikal örgütü ve tiyatro müdürü Gılıb Boçukov arasında yaşanan gerginlikten kaynaklandığını itiraf etti. Bulgaristan Tiyatro Sanatçıları Birliği'nin imzaladığı yeni toplu iş sözleşmesi bazında tiyatrolara bağlı sendikal örgütlerin yönetimlerle toplu iş sözleşmesi imzalaması gerekir.

Tiyatro Müdürü Gılıb Boçukov, kurumun performans göstergeleri göz önüne alındığında toplu iş sözleşmesinin belirlenen sürede imzalanmadığını belirtti. Onun ifadesine göre, bu durum tiyatronun mali durumunu daha da zorlaştıracak. Boçukov," Kültür Kurumu bir alt bütçe harcama birimidir. Son yıllarda ülke için asgari ücret iki ya da üç kez arttırıldı ve biz bu şartı yerine getirmek zorundayız, fakat sağlanan bütçe miktarında değişiklik olmadı" diye izah etti.

Banov,"Birbirinizi sevmeniz gerekmiyor, ancak aranızda diyalog olmalı" diye tavsiyede bulundu. Banov, analizlere göre Kırcaali Tiyatrosu'nun 2-3 yıldan beri daha aktif bir şekilde çalıştığını ve Bulgaristan'ın tiyatro sahnesine başarılı bir şekilde geri dönüş yaptığını ifade etti. Bakan, "Her zaman daha iyisi olsa da yönetim şeklinden dolayı müdürü tebrik ederim. Buradaki tiyatro merkezi nadir rastlanan üç tiyatroyu birleştiriyor-aslında burada üç tiyatro mevcut" dedi. Banov,"Durumun ciddiyetinin ve çalıştığınız bölgenin getirdiği zorlukların farkındayım" diye ekledi. Kırcaali Tiyatrosu'nun özelliklerini dikkate alarak Bakan, en kısa sürede, muhtemelen sonbahara kadar sağlanan bütçe miktarında değişiklik yapılması taahhüdünü üstlendi.

Görüşmede tiyatro ekiplerinin ulaşım sorunları yaşadığı anlaşıldı. Bakan, "Eğer Kırcaali Belediye Başkanı size vaat ettiği gibi bir yolcu otobüsü sağlarsa ben bakanlık tarafından size bir otobüs sağlanmasını üstleniyorum" dedi.

Boil Banov, Kültür Bakanı olarak ilk defa Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi'ni ziyaret etti. Müdür, tiyatro ekibi adına Bakan'a Kırcaali'yi sembolize eden akik taşı tablo ve tasavvuf felsefesinin, hoşgörünün, ahlakın bir sembolü olarak bilinen Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin eserlerine yer verilen bir kitap hediye etti.


DİĞER HABERLER