Kümes hayvanların refahı için 28 milyonluk devlet desteğiPazartesi, 29 Şubat 2016

Kümes hayvanların refahı için 28 milyonluk devlet desteği Kümes hayvanların refahı için gönüllü taahhütlerin yerine getirilmesi için yapılan devlet yardımının uygulanma süresi 2017 yılının sonunda dolacak. Bu yardım en az 5 yıl süreliğine kümes hayvanların refahı için üstlenilen taahhütlerle ilgili yapılan giderler veya kaybedilen gelirlerin karşılanması üzere yapılıyor.

Devlet Tarım Fonu, 2016 yılı için bu devlet yardımı kapsamında kuş sahiplerine bir kerede 28 milyon leva ödeme yapılmasına karar verdi.

Devlet yardımı, gönüllü olarak hayvanların refahı için taahhütler üstlenen kümes hayvanı sahiplerine yapılacak. Önlemler, yemlerin kontrol edilmesini, memelilerden hayvansal protein ve balık unu yerine bitkisel protein yedekleri ve esansiyel aminoasitlerle değiştirilmesiyle kuşların beslenmesinin iyileştirilmesi, içme suyunun niteliklerine sahip su verilmesi ve başka şeyler gerektiriyor.

Piliçler ve ördeklere ilişkin yardım yılda sadece bir alışveriş için ödenecek. 2016 yılında maksimum yardım yoğunluğu yıl bazında olmak üzere tavuklar, anne tavuklar, piliçler, kazlar, hindiler ve ördeklere ilişkin ödeme yapılması öngörülüyor. Yeni kurulmuş bir kümes hayvanları işletmesi birinci kuş alımı yapılan tarih itibarıyla finanse edilebilir.

Kümes hayvanı üreten tarım üreticileri, 14-31 Mart döneminde daimi ikamet adresleri veya şirketlerinin adreslerinin bulunduğu il dahilindeki Devlet Tarım Fonu'nun il müdürlüklerine bu yardıma başvuru yapabilirler. Sözleşme veya ek sözleşme imzalanması ve yardımın ödenmesi süresi 10 Mayıs 2016 tarihinde dolacak.


DİĞER HABERLER