KURŞUN VE ÇİNKO FABRİKASI 2013'TE 100 000 TONDAN FAZLA RENKLİ METAL ÜRETİMİ GERÇEKLEMEK İSTİYORSalı, 13 Temmuz 2010

KURŞUN VE ÇİNKO FABRİKASI 2013'TE 100 000 TONDAN FAZLA RENKLİ METAL ÜRETİMİ GERÇEKLEMEK İSTİYOR Çevre ve Su Bakanlığı'ndaki Devlet İhtisas Komisyonundan olumlu yanıt aldıktan sonra Kırcaali Kurşun ve Çinko Fabrikası'ndan 2013 yılı itibarıyla 100 000 tondan fazla renkli metal üretimi öngörüldüğü açıklaması geldi.

İnşa edilecek yeni kurşun üretim tesisiyle fabrikadaki üretim artacak ve yıllık 60 000 ton metal üretilecek. Kurşun üretimi dünya genelinde en modern ve çevre açısından en zararsız AUSMELT teknolojisiyle yapılacak. Bulgaristan'da kullanılan mevcut klasik kuruşun üretimi teknolojinin çevreye çok zarar veriyor. Yeni teknoloji sayesinde yoğunlaştırılmış kurşunun doğrudan eritilmesi işlemi, topaklaşmayı ortadan kaldırıyor. Yatırımın bedeli 45 milyon avro olarak açıklandı.

Aynı şekilde Kurşun ve Çinko Fabrikası'nda diğer bir önemli yatırım da söz konusu. Çinko üretim tesisi de yenilenme aşamasında. Kırcaali'deki iki yeni tesisin açılmasından sonra yaklaşık 45 bin ton çinko ile 60 bin ton kurşun elde edilecek.

topaklaşma - Herhangi bir sıvıdaki katkı maddelerinin erimeyerek birleşmesi ve topak haline gelmesi.


DİĞER HABERLER