Kurşun ve Çinko Fabrikası’na karşı sessiz isyanPazar, 30 Ocak 2011

Kurşun ve Çinko Fabrikası’na karşı sessiz isyan Bugün Kırcaali Belediyesi önünde yaklaşık 150 kişinin katılımıyla Kurşun ve Çinko Fabrikası'nı /KÇF/, havayı aşırı derecede kirletmesine karşı bir saatlik sesiz protesto gösterisi düzenlendi. Kırcaalili iki çocuk annesi Margarita Pavlova'nin inisiyatifiyle düzenlenen protesto "Ben temiz hava solumak istiyorum" adı altında fabrika ve devlet yetkililerine karşı yapıldığı belirtildi.

Bayan Pavlova'ya göre fabrika yetkilileri kükürt dioksit ve ağır metal emisyonları ile şehri zehirledikleri için suçlu, devlet yetkilileri ise bu duruma göz yumdukları için suçludur.

Margarita Pavlova basına yaptığı açıklamasında geçen hafta Kırcaaliye gelen Bakanlar tarafından fabrikaya verilen iki haftalık süre zarfında havanın yeniden kirletilmesi durumunda Veselçani'de bulunan kavşağı trafiğe kapatacaklarını söyledi.

Protestocuları desteklemek için Kırcaali Hak ve Özgürlük Hareketi /HÖH/ İlçe Başkanı ve Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Meclis üyeleri, Kırcaali Valisi İvanka Tauşanova, Milletvekili Tsveta Karayançeva ve Kırcaali Ombudsmanı Hakif Emin de halkın arasındaydı.

Belediye Başkanı müh. Hasan Azis protestoyu düzenleyenleri kutladı ve her zaman olduğu gibi yine onların yanında olduğunu açıkça beyan etti.

Kırcaalililerin artık bu duruma dur demelerinin zamanı çoktan geldi diyen Azis sözlerine şöyle devam etti: "Birkaç yıldır Kırcaali Belediyesi ve Kırcaali Meclisi şehirdeki hava kirliliği yüzünden Fabrikaya karşı tavır göstermiştir. Bu durumu Bakanlıklara, Meclise ve Avrupa Parlamentosuna kadar taşıdık. İnsanlarımız hakkıyla Fabrika yöneticilerinin vurdumduymazlığına karşı tepkilerini gösteriyor. Birçok kez fabrika tesislerinin modernleştirilmesini, bu süreç içerisinde kurşun ve çinko üretiminin azaltılmasını önerdik.

Fabrikanın sahibi Zahariyev bizimle dalga geçiyor. Çinko üretimi için tesislerin yenilenmesi için bundan iki yıl önce izin verdik. Ancak hiçbir gelişme yok."


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER