Kurşun ve Çinko Fabrikasına kesilen cezalar iptal edildiPazartesi, 27 Şubat 2012

Kurşun ve Çinko Fabrikasına kesilen cezalar iptal edildiÇevre ve Su İşleri Bakanlığı, Kırcaali Kurşun ve Çinko Fabrikasına her ay havayı kükürt dioksit ve kurşun aerosollerle kirletmesinden dolayı uygulanan cezaların hükmünü kaldırdı. Haskovo Bölgesel Çevre ve Su İşleri Müfettişliği tarafından yapılan teftişler sonucu, hava kirletici emisyonlarının ölçülen konsantrasyonları izin verilen seviyenin altında oldukları tespit edilmiştir.
Yaklaşık bir yıldır Kırcaali'de kurşun üretilmemektedir, bir aydan beri ise fabrikanın diğer üretim birimleri de çalışmamaktadır.

31 Aralık 2011 tarihine kadar Kurşun ve Çinko Fabrikasından, peşin mali sonuç olarak 8,161 milyon levalık operasyonel zarar ve 14,596 milyon levalık da net zarar hesap edilmiştir. Rapor edilen dönemde kuruluş, 82,23 milyon leva üretim ve 4 000 leva da mal satışlarından olmak üzere 82,24 milyon leva net gelir olan 102,99 milyon leva miktarında gelir gerçekleştirmiştir. Kuruluş, 20,75 milyon leva olmak üzere başka gelirler kaydetmiştir.

2010 yılına kıyasla yapılan satışlardan elde edilen net gelirlerde 38,22 milyon leva ile düşüş görülmektedir. Bu durum genelde daha az miktarda metal üretiminden kaynaklanmıştır.
Üretim satışlarından elde edilen gelirlerde %82,42 oranında ihracat payı mevcut olduğu anlaşıldı.


DİĞER HABERLER