Kurşun ve Çinko Fabrikasından ayrılan 49 işçi, İş Bürosuna kayıt olmuşturPerşembe, 29 Mart 2012

Kurşun ve Çinko Fabrikasından ayrılan 49 işçi, İş Bürosuna kayıt olmuşturBugün Kırcaali İş Bürosu Müdürü Valentin Grudev, yaptığı basın toplantısında Kurşun ve Çinko Fabrikasının 49 işçisi, ödenmemiş maaşlardan dolayı işten ayrıldığını ve işsiz olarak kayıt olduklarını, bazılarının ise artık tazminat almaya başladıklarını bildirdi. Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Totü Mladenov da, işsiz kalanların bir an önce tazminat haklarından yararlanmalarını tavsiye etmiştir. Fabrikadan ayrılan işçilere istihdam programları üzerine meslek edinme kurslarına dahil edilmeleri düşünülüyor.

Grudev, yerel şirketlerin İş Bürosu aracılığıyla az sayıda işçi aradıklarını belirtti. Şu anda il merkezinde aile doktoru uygulamalarında hizmet edecek 3 sağlık uzmanı, bir ticari kuruluşun temsilciliğini yapacak bir kişi ve bir yerel şirket tarafından iki tornacı arandığı açıklandı.

Valentin Grudev, geçen ayda yeni kayıt olan işsizlerin 133 kişiyle arttığını belirtti. Bu durumda işsizlik oranının %15,4 olduğu açıkladı. Geçen ay da olduğu gibi Çernooçene Belediyesinde işsizlik en düşük oranda, Cebel'de ise işsiz kişilerin sayısı en çoktur.

İş Bürosu Müdürü, aktif tarım sezonu ve kampanya işleri başladığında iş piyasasının canlanacağını düşünüyor. İspanya'da çilek ve ahududu toplamak için Kırcaali bölgesinden 8 kadının daha onaylandığı bildirdi.

Şubat ayında Kırcaali İlinden 203 işsiz kişi çeşitli istihdam programlarına dahil edilmiştir. En çok olarak 148 kişiye "Sosyal Yardımdan İstihdam Sağlama" programı, ardından 54 kişiye "Engellilere Asistan" ulusal programınca istihdam sağlanmıştır. "Kariyere İlk Adım Atmak" programını gerçekleştiren işverenlerle de sözleşme imzanalark, 25 kişi işe alınmıştır.


DİĞER HABERLER