Kuzey Bulgaristan'da arpa hasadına başlandıPerşembe, 20 Haziran 2013

Kuzey Bulgaristan'da arpa hasadına başlandıKuzey Bulgaristan'da arpa hasadı başladı. Ülkenin güney bölgelerindeki çiftçilerin artık yoğun bir şekilde arpa biçtikleri bildirildi. Tahıl Üreticileri Birliği'nden alınan bilgiye göre artık kolzanın da hasat edilmesine başlanıyor. Bir haftaya kadar asıl buğdayın hasadına da başlanacak.

Bazı tarım işletmeleri ve uzmanların ifadelerine göre buğday ticareti ton başına 380 leva fiyatıyla yapılmaya başlayacak. Fakat Tarım ve Gıda Bakanlığı'ndan buğday pazarına etki yaratmamak için fiyat konusunda bir şey söylemeye çekiniyorlar.

Tüccarların ifadelerine göre bu yıl Rusya, Ukrayna ve başka büyük tahıl üreticilerinin arz fazlasına sebep olmalarıyla farklanacak. Bu durum Karadeniz Havzası bölgesini de etkileyerek buğdayın fiyatını düşürebilir.

Uzmanların en iyi tahminlerine göre bu yıl sonbaharda ekilen tahıllardan elde edilen rekoltenin geçen yılki miktarda olması bekleniyor. Bu yıl üretilen buğdayın 4,7-4,8 milyon ton, arpanın ise 700-800 bin ton olması bekleniyor.


DİĞER HABERLER