Kuzey Bulgaristan'da "Bedreddin'in İzinde" adlı geleneksel yürüyüş düzenlenecekSalı, 25 Ekim 2011

Kuzey Bulgaristan'da Bulgaristan Türkleri Deliorman Kültür Derneği, Eğitim, Gençlik ve Bilim Bakanlığı ve Silistre, Dulovo, İsperih, Razgrad Belediyeleri ve müzeleri tarafından 31 Ekim ve 1 Kasım 2011 tarihlerinde artık 15.kez "Bedreddin'in İzinde" adlı geleneksel yürüyüş organize edilecek. Şeyh Bedreddin, İslâm tasavvufunun Vahdet-i Vücud okuluna mensup ünlü Türk mutasavvıf, filozof ve kazaskerdir. Bugün Yunanistan topraklarında bulunan Simavna'da dünyaya gelmiştir, babası Türk, annesi Rum asıllı bir Hıristiyan iken Müslüman olan Melek Hatun'dur. 1413 yılında Şeyh Bedreddin, Osmanlı İmparatorluğuna karşı büyük bir ayaklanma düzenlemiştir. Ayaklanma bugünkü Silistre şehrinden yol almıştır ve Kuzeydoğu Bulgaristan'dan Edirne ve Anadolu'ya kadar uzanan toprakları kapsamıştır.
Bedreddin'in isyancılar ordusunda Türkler, Bulgarlar, Gagavuzlar ve Yahudiler yer almıştır.
Şeyh Bedreddin'in bir sufi, düşünür ve devrimci olarak fikirleri Balkan milletleri ve tüm dünya için çok değerli sermayedir.
15. "Bedreddin'in İzinde" yürüyüşü pazartesi günü saat 8.30'da Silistre'deki Şehir Galerisinde sunulacak kısa program ve Prof. Hristo Matanov'un konuşmasıyla açılacak.
İki gün içinde yürüyüşe katılanlar, Dulovo, Okorş, İsperih, Sveştari, Yasenovets'den geçerek, Razgrad'a varacaklar.
Peşin olarak ise, ülke içindeki tüm okullarda Şey Bedreddin'i konu edinenen ulusal öğrenci müsabakası düzenlendi. Mültimedya projeleri, kompozisyon, şiir ve resim dallarını içeren müsabakanın konuları "Bedreddin'in Zamanı (1359-1420) ve Onun İsyanı (1413-1418)" ve "Çağdaş ve Modern Dünya Açısından Bedreddin'in Fikirleri" idi.


DİĞER HABERLER