Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği Anadili Gününü KutladıPazar, 23 Şubat 2014

Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği Anadili Gününü Kutladı22 Şubat Tırgovişte'nin Vrani kon (Kara Atlar) köyü için unutulmayacak bir tarih olacak. Yıllardan beri Türkçe eğitimi yapılmayan bu yörede 21 Şubat Dünya Anadili Günü vesilesiyle Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği bir program sundu.

Öğrenciler, öğretmenler, köy halkı ve muhtarların katıldıkları bu organizasyona Türkiye Cumhuriyeti Burgaz Başkonsolosu Niyazi Evren Akyol da konuk olarak katıldı.

Kendisi konuşmasında anadilinin bir insan için ne kadar önemli olduğunu belirtti. ‘'Anadilini bilmeyen bir çocuk başka dilleri de bilemez'' sözleriyle başkonsolos ‘'Türkçeyi ders olarak okuyunuz'' mesajını da vermiş oldu. Dernek başkanı olan Emine Halil de konuşmasını aynı yönde yaptı. Türkçe ile ilgili birçok çalışma yapıldığını hem söyledi, hem de sunumla sergiledi.

Kaolinovo Kliment köyü Georgi Stoykov Rakovski Ortaokulu öğrencileri ‘' Anadilimiz - duygu, sevgi, heyecandır; atalardan armağandır.'' resitalini sundu. Pristoe Hristo Smirnenski Ortaokulu öğrencileri ise anadilimizin geçmişte ne hallere uğradığını hatırlattılar. Vırbitsa Byala Reka köyü öğrencileri de izleyicileri şarkı ve danslarıyla eğlendirdiler.

Uluslararası Anadili Günü nedeniyle Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği'nin düzenlediği şiir, kompozisyon ve sunum yarışmanın sonuçları açıklandı. Kazanan öğrencilere değerli hediyeler verildi.

Bugün Vrani kon, Türkçe ile coştu, Türkçe ile heyecanlandı...


DİĞER HABERLER