Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği Öğretmenler Gününü KutlandıSalı, 27 Kasım 2012

Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği Öğretmenler Gününü KutlandıDünyanın en değerli varlıkları olan öğretmenler, 24 Kasım şeref günüdür. Öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlediği bir kutlama günüdür. Pek çok ülkede 1994'ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris'te gerçekleşen "Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı"nın sona erip UNESCO temsilcileri tarafından "Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi"ni oybirliği ile kabul edilişinin yıl dönümüdür. Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. Bulgarıstan'da Öğretmenler Günü 5 Ekim olarak 2006 yılında kutlanmaya başlamıştır. O tarihte okullar tatil edilmezler.

Türkiye Cumhuriyeti'nde Öğretmenler Günü 24 Kasım'da kutlanır. 24 Kasım 1928, devletin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Millet Mekteplerin Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür. Öğretmenler Günü olarak Atatürk'ün 100. Doğum yıldönümü 1981 yılında başlanmış bir uygulamadır.

Böyle anlamlı bir günde Kuzey ve Doğu Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği olarak T.C. Burgaz Başkonsolosluğu'nun himayesi altında bir kutlama düzenledi. Kuzey ve Doğu Bulgaristan bölgelerinden gelen öğretmenler (Şumen, Burgaz, Varna, Dobriç, Ruse, Sliven,V.Tırnovo) çiçek ve Onur Belgeleriyle taltif edildiler. Aynı zamanda da Yılın Öğretmeni de açıklandı. Yılın Öğretmeni Şumen'in Kaolinovo lisesinde Türkçe öğretmeni olan sayın Ruziye Halilova. Ona Dernek tarafından Onur Belgesi ve Orkide çiçeği, Sayın Başkonsolos Cem Ulusoy tarafından da kalem seti verildi. Kendilerini buradan da kutluyoruz. Sayın Başkonsolos Cem Ulusoy tarafından tüm öğretmenlere Türkçe Bulgarca Sözlük hediye verildi. Bütün bunların ardından selamlamalar, konuşmalar ve yakından tanışmalar takip etti.

İlk defa Türkçe öğretmenleri (20 yıldan beri) Öğretmenler Günü'nü böyle samimi ve görkemli bir ortamda kutluyor. Türkçe Öğretmenleri Derneğimizi destekleyen ve amaçlarını, görüşlerini paylaşan herkese Teşekkürlerimizi sunarız.

Dernek Başkanı: Emine Halil
24 Kasım 2012 y.
Şumen


DİĞER HABERLER