Liselerde, Ulaşım Araçlarının Elektrik Donanımı ve Köy Turizmi dallarında eğitim vermeleri öneriliyorPerşembe, 29 Ocak 2015

Liselerde, Ulaşım Araçlarının Elektrik Donanımı ve Köy Turizmi dallarında eğitim vermeleri öneriliyorKırcaali İli Gelişim Konseyi'ne bağlı İstihdam Komisyonu'nun bugünkü oturumunda Bölge Eğitim Müfettişliğinin 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Kırcaali ilindeki meslek liselerine öğrenci kabulüne ilişkin proje önerisi onayladı. Vali Yardımcısı Rumen Mladenov'un başkanlığındaki İstihdam Komisyonu'nun üyeleri belediyeler, işveren örgütleri, sendikalar, istihdam kurumları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve başka şahıslardır. Oturumda bu eğitim ve öğretim yılında 8.sınıfı bitirenlerin sayısında artış olduğu için öğrenci kabulüne ilişkin önerinin hazırlanmasında dikkate alındığı kaydedildi.

Onaylamak üzere Eğitim ve Bilim Bakanlığı'na Çernooçene (Yeni Pazar) hariç 7 ilçeden 6'sında geçen ders yılından 2 sınıf fazla olmak üzere 36 sınıfta mesleki eğitim verilmesi önerilecek.

Meslek eğitimi verilecek sınıfların birisi "Ulaşım Araçlarının Elektrik Donanımı" ihtisasının elde edilmesi üzere Kırcaali "Kaptan Petko Voyvoda" Elektrik ve Elektronik Teknik Lisesi'nde, diğeri ise "Köy Turizmi" ihtisası elde edilmesi üzere Cebel (Şeyh Cuma) Ruska Peeva Meslek Lisesi'nde açılacak.

İlk defa bölgenin ekonomik durumu ve işgücü piyasasının gereksinim duyduğu alanlarda mesleklerin koruma altına girmesi öneriliyor. Koruma altına girmesi için şu meslek sahipleri öneriliyor: tarım makineleri teknikeri, giyim üretim makineleri operatörü, giyim modelisti, makine operatörü, makine teknikeri, inşaat teknikeri, jeodezi uzmanı, elektrik teknikeri, orman teknisyeni, organik tarım uzmanı.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER