Lübino köyünü gençler terk edince yabancılar yerleşiyorSalı, 28 Haziran 2011

Lübino köyünü gençler terk edince yabancılar yerleşiyorSon üç dört yılda Hollanda, İngiltere ve Portekiz'den yedi hane ve de Sofya'dan iki, Ardino'nun Lübino ve Latinka köylerinden ev satın aldılar. Bazı aileler artık bu evlere yerleştiler. Onlar şimdi köyün canlanması için diğer ev sahiplerinin de gelmelerini sabırsızlıkla bekliyorlar.

Lübino'nun muhtarı Sıtkı Ahmet, "Yabancılar ve Sofyalılar, temiz hava ve güzel doğa için bizim bölgede yaşamayı seçiyorlar. Lübino, Ardino'dan 55 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Şu anda Lübino ve muhtarlığa bağlı Latinka köylerinde yaklaşık 200 kişi daima ikamet ediyor. Bu insanların gelecek yerel seçimlerde kendi muhtarlarını seçme hakkı olmayacak. Muhtar Belediye yönetimi tarafından tayin edilecek. Hıdırlar, Cami Mahallesi ve Golca Mahallesi tamamen insansız kalmıştır.

İki köyün insanları geçimini başlıca hayvan bakıcılığı ve yaban mantarı toplamakla sağlıyorlar. Ev sahipleri birkaç inek besliyorlar ve sütlerinin bir litresini 45-50 Stotinkaya satıyorlar. Maalesef, onların büyük bir kısmı tarım üreticisi olarak kendini kaydettirmemiş ve mali yardımlardan faydalanamıyorlar.

Muhtar, "Bu ilkbaharda patateslerin pahalı satılmasından dolayı, bu yıl yerli halk daha çok patates ekti. Birkaç yıldan beri tek bir hane bile tütün yetiştirmiyor. İnsanların çoğu işsiz. Muhtarlıkta bir program üzerine bir yıllık süre için iki kişi çalışıyor. Onlar, inşaat, temizlik, istinat duvarları güçlendirme gibi işler yapıyorlar. Şu anda Spoluka ve Kitnitsa köylerinin sınırları içinde küçük bir su elektrik santrali kuruluyor. Bizim köylerden birçoklarının orada çalışmalarını umuyorum" diye paylaştı.

Yerel okul 1996 yılında öğrenci eksikliğinden dolayı kapatılmıştır. Lübino'dan çok genç aileler şimdi Kırcaali, Ardino, Asenovgrat veya Türkiye'de bulunuyor. Şu anda köyde tek bir öğrenci bile yok.

Muhtar, "Son yıllarda Malka Arda-Lübino bağlantısı kuran yola çakıllı kum döktüler.
Lübino'dan Latinka'ya uzanan yol da asfalt döşemeye ihtiyaç duyuyor. Tarım ve Gıda Bakanlığı tarafından bir proje ile tarım yollarını yeniden inşa etme şemasına göre finanse edilmek için aday olduk. Maalesef, bu aşamada hala bir cevap almış değiliz. Malka Arda ile Latinka arasındaki yol 16 kilometre, Lübino'ya kadar ise 6 kilometre" diye belirtiyor.

Sıtkı Ahmet, "Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, köylere çok dikkat ediyor ve altyapıları için büyük mali araçlar ayırıyor" diyor.DİĞER HABERLER