Lütfi Mestan: "GERB partisi başarısız bir yönetim sergiledi"Perşembe, 27 Aralık 2012

Lütfi Mestan: Bugün Momçilgrad (Mestanlı) şehrinde 28 yıl önce 27 Aralık tarihinde soykırım sürecini protesto etme esnasında şehit düşenler anıldı. Kent merkezindeki totaliter rejimin şehitleri anıtı önünde yapılan anma mitingi bölgeden, yurtiçi ve yurtdışından yüzlerce kişiyi bir araya topladı. Resmi konuklar arasında Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkan yardımcıları Lütfi Mestan ile Ruşen Riza, HÖH Merkez Yürütme Kurulu Genel Sekreteri Mustafa Karadayı, HÖH Gençlik Kolları Başkanı İlhan Küçük başta olmak üzere tüm yönetim, HÖH Kırcaali İl Başkanı ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer, T.C. Filibe konnsolos Vekili İmren Çamlıklı, TBMM Türkiye-Bulgaristan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk hazır bulundular. Anma töreninde Dobriç, Şumnu, Blagoevgrad, Burgaz, Smolyan, Yablanitsa, Razgrad, Silistre, Tırgovişte kentlerinden siyasi tutuklular özel konuklardı. Ayrıca mitinge Belediye başkanları, Meclis başkanları, şehitlerin yakınları ve akrabaları, Türkiye'den birçok göçmen derneklerinin temsilcileri de katıldılar.

HÖH Merkez Konseyi Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan yaptığı konuşmasında, "GERB partisi başarısız bir yönetim sergiledi ve ikinci dönem için hakkını kaybetti" dedi. Sayın Mestan, "Ekonomi krizde, hükümetin sosyal politikası başarısız, fakirlik artıyor ve gittikçe daha çok aileleri kapsıyor. İşsizlik çok yüksek oranlarda. Bizim yönetimde olduğumuz dönemde tütün üreticileri yılda iki kişi için 440 leva sigorta primi öderlerdi, şimdi ise dört misli fazla olarak 1660 leva ödüyorlar" diye kaydetti. Lütfi Mestan, gelecek yıl HÖH partisinin ve Bulgaristan demokrasinin en önemli ödevinin Boyko Borisov'un başarısız hükümetine alternatif bir hükümet kurup gerçekleştirilmesi olduğunu belirtti. Sayın Mestan, "Dürüst ve demokratik seçimler yapılarak yeni bir felsefe ve iktidar şekline sahip yeni hükümete şans verilmesi gerekiyor" diye sözlerine ekledi.

HÖH Başkan Yardımcısı, "Artık hak ve özgürlüklerimizden emin değiliz" diyerek, gelecek Parlamento seçimlerinin dürüst yapılacağından şüphe ettiğini söyledi. Sayın Mestan, "Bu şüphelerimiz Seçim Yasası'nın kabulünde muhalif partilerin hiçbir teklifini kabul etmeyen devlet yöneticileri tarafından tahrik edildi. Tam tersi, oyların sahteleştirilmesi ve değiştirilmesine imkan sunan bir Seçim Yasası'nı dayattılar" diye kaydetti.

Onun ifadesine göre muhalif partiler ideoloji ve siyasi görüşlerinde farklılık olmasına rağmen GERB'in kendi lehine Seçim Yasası dayatmaya çalışmasına karşı kararlılıkla hareket etmeliler. Sayın Mestan, artık 23 yıldır Türk çocuklarının Anadili'ni haftada 4 saat zorunlu ders olarak okutulması gibi basit bir meseleye bile çözüm bulunmadığını belirtti. Onun ifadesine göre şu anda Parlamento'da görüşülen kanun yine sınırlamalar getirecek ve Türk çocuklarını Anadili'ni ders programı içerisinde zorunlu olarak okuma hakkından mahrum bırakacak.

Momçilgrad Belediye Başkanı mitingde, "Her ne kadar bu acı olaylar Bulgaristan'ın en yeni tarihinde hala hakkettiği yeri almadıysa da, bizler kendimizi vatanımızda yabancı gibi hissetmemizi sağlayan bir asırlık soykırım sürecini unutmayacağız. Bizler Bulgar, Türk, Pomak, Roman ve diğer etnik gruplardan totaliter rejimin kurbanlarını unutmayacağız, fakat aynı zamanda gelecek nesilleri ortak Avrupa evimizde yetiştirip koruyabileceğimizi ümit ederek ileri yürüyeceğiz" dedi.
Konuşmasına başlamadan önce Belediye Başkanı bugünkü demokrasi için mücadele edenlerin görünmeleri için komünizm döneminden tüm siyasi tutukluların ve Belene kampı mağdurlarının öne çıkmalarını rica etti.

Akif Akif, "Biz beraber yaşamaya mahkumuz ve bunun için de her zaman tüm hareketlerimizde hoşgörülü olacağız. 28 yıl önce meydana gelen olaylara tanık edenler ve katılımcılar hayatta. Her aile bu hatıraları koruyor, hiçbir zaman tekrar edilmemesi için yeni nesillere aktarıyor ve bunu yapmaya da devam edecek. Atalarımız bize anlaşma içinde yaşamamızı, farklı olana saygı göstermemizi, nasıl iletişim kurmamızı, birlikte ağlayıp, birlikte gülmemizi öğrettiler. Bizler de çocuklarımıza asırlar boyu elde edilen bu anlaşmayı nasıl koruyacağımızı öğretmeliyiz" diye vurguladı.

Mitingde TBMM Türkiye-Bulgaristan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk, Bursa Mestanlılar Derneği Başkanı Hasan Öztürk, Bursa ve İzmir BAL-GÖÇ Başkan yardımcıları Veli Öztürk ile Ayvaz Öztürk de konuşma yaptılar.

Yüksek İslam Şura Başkanı Şabanali Ahmet şehitlerin ruhuna dua okudu. Bulgarlaştırma sürecinde şehitler anıtı önüne çelenk ve çiçekler koyuldu.

Anma törene katılan herkese Momçilgrad kentinden aşçı ustası Yüksel Ömer'in hazırladığı etli pilavdan ikram edildi.Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER