Lütfi Mestan: "HÖH problem yaratan değil, problemlere çözüm getiren bir partidir."Çarşamba, 28 Eylül 2011

Lütfi Mestan: Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH/DPS) Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan, Bulgar Ulusal Televizyonuna yaptığı açıklamada (BNT), Plovdiv'in Katunitsa köyünde Bulgarlar ile Romanlar arasında çıkan çatışmalar sonucu iki Bulgar gencinin hayatlarını kaybetmeleri, ülkenin çeşitli yerlerinde düzenlenen protestolarla ilgili, "Hükümet etkilileriyle güvenlik güçlerinin olay yerinde bulunmaması, olayların büyümesine neden oldu. Devlet yöneticileri, çıkan olayları önlemekte geç kaldılar ve etnik çatışmalarının alevlenmesine ve Plovdiv, Varna, Burgas, Sofya gibi büyük şehirlere kadar yayılmasına sebep oldular".

Sayın Mestan, ülkede gerginliğin patlamasına yol açan iki önemli problemi kaydetti. Onun ifadesine göre, iktidarda olanlar son iki yılda çeşitli etnik ve dini gruplar arasında sürdürülen entegrasyon sürecinin durdurulmasına neden oldular. Kırcaali milletvekiline göre daha büyük ikinci problem, iktidarın gövde gösterisi yaparak ülkeyi yönetmesidir. Lütfi Mestan, sokaktaki insanların hüküm verme ve adalet dağıtma hakkına sahip olmadıklarına kesin kanaat getirdi. Onun ifadesine göre, ülkede etnik çatışmalardan çıkarı olan insanlar var ve onlar önümüzdeki seçimlerde korkuya dayanan oy kullanma isteğini hedefliyorlar.
Lütfi Mestan, "Tabii ki, olanlardan en büyük çıkarı olan hükümettir. Devletin son 15 yıl içerisindeki en büyük başarısızlığı olan Şengen bölgesine alınmamasını tartışmak ve sorumlulardan hesap arama yerine, nerede protestoların yapıldığını, kaç tutuklu olduğunu, ne tür gösteriler yapıldığını tartışıyoruz. Üstelik HÖH partisini de suni olarak bu çatışmanın içine sokmaya çalışıyorlar. Pleven ve Plovdiv'deki Stolipinovo mahallesi parti ofislerimizi harap ettiler. Oysaki HÖH'nin bu olaylarla hiçbir ilgisi yok. HÖH problem yaratan değil, aksine problemlere çözüm getiren bir partidir.
Ahmet Doğan'ın Yardımcısı, HÖH partisi, halkın can ve mal güvenliğini sağlayamayan her hükümeti sorumlu tutma iradesine sahip olduğunu belirtti.DİĞER HABERLER