Lütfi Mestan Türkiye'ye verdiği desteğinden dolayı görevinden alındıPerşembe, 24 Aralık 2015

Lütfi Mestan Türkiye'ye verdiği desteğinden dolayı görevinden alındıBulgaristan'da üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan başkanlıktan uzaklaştırıldı.

HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinde Türkiye'ye destek vermesi nedeniyle partinin onursal başkanı Ahmet Doğan tarafından başkanlıktan uzaklaştırıldı. Mestan, aynı zamanda partisinden de ihraç edildi.

HÖH basın merkezinden yapılan açıklamada, gelecek mart ayında gerçekleştirilmesi beklenen olağan kongreye kadar partinin üç milletvekilinden oluşan Başkanlık Kurulu tarafından yönetileceği açıklandı.

Başkanlık Kurulu, milletvekilleri Mustafa Karadayı, Ruşen Riza ve Çetin Kazak tarafından oluşuyor.

Mestan, Türkiye'ye destek veriyordu

HÖH partisindeki başkanlık krizinin Doğan'ın Rusya yanlısı tutumundan kaynaklandığı savunuluyor.

Ülkedeki siyasi gözlemciler, HÖH'ün kurucusu ve iki yıldır da partinin onursal başkanlığını yapan Ahmet Doğan'ın Lütfi Mestan'ın Türkiye ile yakın ilişkiler içinde olmasından rahatsız olduğu görüşünde.

Doğan'dan farklı olarak Mestan'ın ülkedeki Türk ve Müslümanların problemlerinin çözümü için daha fazla çaba harcadığına dikkati çeken gözlemciler, Mestan'ın anadili sorununu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar taşıdığını hatırlatıyor.


DİĞER HABERLER