Lütfi Mestan'dan sonra üç milletvekili daha HÖH'ten ayrıldıCumartesi, 26 Aralık 2015

Lütfi Mestan'dan sonra üç milletvekili daha HÖH'ten ayrıldı Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekilleri Hüseyin Hafızov, Şabanali ve Aydoğan Ali bugün Momçilgrad (Mestanlı) meydanında düzenledikleri basın toplantısında Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinde Türkiye'ye destek vermesi nedeniyle partinin onursal başkanı Ahmet Doğan tarafından başkanlıktan uzaklaştırılan HÖH Eski Genel Başkanı Lütfi Mestan ile dayanışma içerisinde HÖH Meclis Grubu'ndan ayrılacaklarını duyurdular.

Açıklamada bulunan Hafızov, "Boyana'da sarayda alınan kararın son derece haksız ve yanlış olduğunu düşünüyoruz. Bu karar alınırken bizim seçmenlerimizin çıkarları göz önünde bulundurulmadı. Lütfi Mestan'a karşı yapılanlar HÖH seçmenleri tarafından çok büyük bir siyasi hata olarak değerlendirildi. Bu partinin kuruluşunda belirlenen temel ilkeler doğrultusunda hareket etmeye devam edeceğiz. Biz, partinin ulusal konferansında seçilen Genel Başkanın izinde yürümeye devam edeceğiz, çünkü seçmenlerin fikri alınmaksızın görevinden alındı" diye belirtti. Seçmenlerin kendilerine son yıllarda sadece HÖH Başkanı değil, HÖH lideri olarak kanıtlanan birinin nasıl görevden alındığını sorunca cevap vermekte zorlandıklarını paylaştı. Hafızov, bundan böyle bağımsız milletvekilleri olarak görevlerine devam edeceklerini kaydetti. Tüm HÖH milletvekillerinin seçmenlerin sesine kulak vermelerini umduklarını ifade eden Hafızov, "Olup bitene karşı tepkisiz kalınmaz. Bizler de parti içi diktatörlüğe karşı güçlü bir direnç göstermeden kalamayız, çünkü HÖH liberal ve demokratik bir partiyken, son on yılda partinin, devletin, halkın çıkarları için emek veren onurlu üyelerine karşı onursuz davranışlarda bulunması çok derin bir çelişki doğuruyor. Fakat bizim temel tezimiz şu ki, bizler HÖH'ten ayrılıyoruz, çünkü Avrupa ve NATO'nun geleceği olduğunu düşünüyoruz. Biz ülke olarak ancak AB ve NATO kontekstinde gelişebileceğimize inanıyoruz. Bu nedenle biz gerek Başkan olarak, gerekse şimdiye kadar izlediği çizgiden dolayı da Lütfi Mestan'ı destekliyoruz. Biz partinin temelini kurduğu halkın yanında olma fikrini takip etmeye devam edeceğiz. Biz şu anda halkın yanındayız ve etrafımızdaki bu insanların bizim takip ettiğimiz fikirleri desteklediğini anlıyoruz" dedi.

Yeni bir parti kurulmasından bahsetmek için erken olduğunu belirten Hafızov, "HÖH, manevi temelini kaybetti. Kanunun üstünlüğü, AB değerleri, Bulgar ulusunun ve onu oluşturan tüm etnik grupların birliği öyle yüksek bir seviyede olmalı ki, gerçekten AB ve NATO çerçevesinde Bulgaristan gelişebilsin. Belki de bizim partide parlak bir kariyerimiz olacaktı, fakat benim halkım ve seçmenimin çıkarları yararına olmayan bir kariyer sahibi olmak istemiyoruz. Bizim AB dışında bir geleceğimiz yok. Bize bu kararı almamız için kimse baskı yapmadı. Biz Allah'tan başka kimseden korkmuyoruz. Ancak seçmenlerimize bağlı hareket ettiğimizi itiraf ediyorum. Aslında diğer HÖH milletvekilleri de bu kararın yanlış olduğunu biliyorlar " diye ifade etti. Hıristiyanların Noel Yortusunu kutlayan Hafızoz, tüm ulusun 2016 yılının başarılı, mutlu, barış ve huzur dolu olmasını diledi. Tüm vatandaşların hak ve özgürlüklerini savunmaya devam edeceklerini belirtti.DİĞER HABERLER