Lütvi Mestan: Yönetim modelinin değişmesi gerekiyorSalı, 29 Ocak 2013

Lütvi Mestan: Yönetim modelinin değişmesi gerekiyorHak ve Özgürlükler Hareketi'nin basın toplantısında konuşan parti başkanı Lütvi Mestan, Sergey İgnatov'un istifasında mükemmel bir düzenlilik var. Hiçbir şekilde yapılan bu kişisel değişiklikler hükümeti kurtaramayacak, iktidarın içinde bulunduğu güven eğilimindeki düşüşü engelleyemeyecek. Kişisel değişiklikler çözüm değil, yönetim modeli değişmesi gerekiyor. Mestan devamında "Otoriter mantalitelerinde her zaman hata yapmadıkları öne sürülüyor, her zaman başkaları suçlu, Şengen içinde, büyük işsizlik için de, ısıtma faturalarının yüksek olması da hep başkaları suçlu. GERB gittikçe tekrar iktidar olma hakkını kaybediyor. Hak ve Özgürlükler Hareketi 42. Millet Meclisi seçimlerine tek başına katılacak, Daniel Vılçev'in kehanetleri gerçekleşmeyecek" dedi.

HÖH Başkanı, Ahmed Doğan suikastı hakkında da konuştu: "Tsvetan Tsvetanov geçen Cuma parlamento kürsüsünden, iki yalanın bulunduğu bir tezi savundu. Tsvetanov Ulusal Muhafız Teşkilatı(NSO) görevlisi tarafından Oktay Enimehmedov'un etkisiz hale getirildikten sonra, delegeler tarafından şiddet uygulandığını söyledi. Bu tezde iki tane yalan bulunuyor.

Birincisi saldırganın NSO görevlisi tarafından etkisiz hale getirilmesi, ikincisi ise delegelerin eylemleri etkisiz hale getirildikten sonra olduğu. Enimehmedov NSO görevlisi tarafında etkisiz hale getirilmedi ve delegelerin tüm eylemleri bunu yapmaya yönelik ti. Delegeler güvenlik güçlerinin ve hatta Tsvetanov'un emrinde bulunan kurumların yapması gerekeni yaptılar.

Basın toplantısında "Bereli" lakaplı Zlatomir İvanov suikastına değinen HÖH Başkan Yardımcısı Hristo Biserov "Adliye Sarayının basamaklarında açılan ateş çok büyük bir gösterge. Organize suçun omurga kemiğinin kırıldığı iddiaları, boş sözlülükten ibaret olduğu gözüküyor." HÖH Başkan Yardımcısı "Biz birkaç defa Tsvetan Tsvetanov'un istifasını istedik, ancak dönem sonunda artık Boyko Borispov'un istifası söz konusu" diye ekledi.


DİĞER HABERLER