Lyubino’da sağlık ve bereket için mevlit okutulduPazartesi, 29 Ağustos 2022

Lyubino’da sağlık ve bereket için mevlit okutuldu

Ardino (Eğridere) bölgesinde onlarca yerleşim yeri, Müslüman toplumunu birleştiren sağlık ve bereket mevlitleri düzenledi. Ardino halkı dini gelenek ve değerlerin toplumu inşa ettiğini ve güçlendirdiğini bir kez daha gösterdi.

Hafta sonu şirin Lyubino (Ömerler) köyünde geleneksel sağlık ve bereket mevlidi düzenlendi.

Mevlit programı, Dolno Prahovo (Amatlar) köyünde imamlık yapan 83 yaşındaki Nurittin İsmail ve Gorno Prahovo (Tosçalı) köyünde imamlık yapan Mehmet Mümün başta olmak üzere imamlar tarafından icra edildi. Toplu duadan sonra mevlide gelen herkese Rusalsko (Hotaşlı) köyünden 71 yaşındaki usta aşçı Mümün Ramadan’ın hazırladığı 5 kazan pilav ikram edildi. Latinka (Sinanlar) köyünden Cemal Bayram, pilav için pirinç bağışladı. Kuklen (Kuklene) köyünden Mümün Baklavacı, Asenovgrad (İstanimaka) kasabasının Dolni Voden (Vadene) semtinden Ayşen Aydın ve Asenovgrad’dan Serkan Ali baklava, limonata ve ekmek bağışında bulundular.

Mevlit merasimine katılan resmi konuklar arasında Ardino Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram, aslen Lyubino’ya yakın mesafedeki Latinka (Sinanlar) köyünden Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Ardino İlçe Başkanı Şahin Bayramov, Kitnitsa (Yatacık) ve Rusalsko köylerinin muhtar vekilleri Sali Mümün ve İsmet Mustafa ve Belediye Meclis Üyesi Aynur Ömerov yer aldılar.

Dini merasim, Lyubino Muhtarlığı ve Müslüman Encümenliği tarafından köyden hayır sahiplerinin desteğiyle organize edildi.

Yerel sakinler ayrıca 2023 yılında mevlit düzenlenmesi için yardım toplanması üzere bir bağış kampanyası düzenlediler.

Lyubino Köyü Muhtar Vekili Sıdkı Ahmet, mevlit organizasyonunda maddi ve manevi destekte bulunan sponsorlara ve köy halkına kalbi şükranlarını sundu.

Güner ŞÜKRÜ


DİĞER HABERLER