Mahkeme, özel istihbarat araçları kullanılan davalara açık duruşmada bakacakPerşembe, 31 Mart 2011

Mahkeme, özel istihbarat araçları kullanılan davalara açık duruşmada bakacak Millet Meclisi, Gizli Bilgiler Koruma Kanunundaki değişiklikleri birinci görüşmede kabul etti. Karara göre, bundan sonra mahkemeler özel istihbarat araçlarıyla toplanılan deliller sunulan davaları açık kapılarda bakacak.

Öneri parlamentoya Mavi Koalisyon milletvekilleri Yordan Bakalov ve Veselin Metodiev tarafından edilmiştir. Kanun tasarısında değişikliğin devlet sırrı olmayan durumlarda geçerli olması öngörülüyor.
Şimdiye kadar mahkemeler özel istihbarat araçlarından elde edilen veriler kullanılan davaları kapalı kapılar ardında bakıyordu.

Yordan Bakalov'un ifadesine göre bu karar, Özel İstihbarat Kanununca toplanan deliller olsa da, davaların mahkemelerde halka açık görüşülmesini sağlayacak.

Kanun tasarısını sunanlar, özel istihbarat araçlarıyla alınan bilgiler üzere hazırlanan maddi kanıtlar, dava sürecinde toplanılan diğer delillerde olduğu gibi olaylarla ilgili veri içerdiğini düşünüyorlar. Bakalov, "Bu verileri bulmada kullanılan teknik araçların sır olduğu gerekçesi bulunabilir, fakat bu delillerin kendi başına sır olması düşünülemez" dedi.

Bakalov, davaların kapalı kapılar ardında bakılmasının toplum tarafından hoş karşılanmadığını ifade etti. Başka bir problem olarak milletvekili, mahkeme oturumu kapalı olduğunda, yargıcın davayı sonuçlandırma nedenlerinin de aynı şekilde gizli kaldığını vurguladı.


DİĞER HABERLER