Makedonya ve Kosova'da İftar BuluşmasıSalı, 31 Temmuz 2012

Makedonya ve Kosova'da İftar BuluşmasıMakedonya ve Kosova'da düzenlenen iftar yemeklerinde dostluk damgasını vurdu. Türk Demokratik Partisinin her yıl geleneksel olarak düzenlediği iftar yemeği Makedonya'nın Başkenti Üsküp'te başladı.

Ev sahibi TDP Genel Başkanı ve Milletvekili Kenan Hasip'in yanı sıra iftar yemeğine Meclis Başkanı Trayko Velyanovski, Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, T.C Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, Makedonya Cumhuriyet Bakanları, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç, TİKA Üsküp Program Koordinatörü Ebubekir Çelik, Üsküp Büyükelçisi Gürol Sökmensüer, Makedonya İslam Birliği Başkanı Süleyman Recebi ile Kosova, Sırbistan ve Bulgaristan'dan gelen Türk toplum temsilcilerinin yanı sıra farklı dinlere mensup insanlarında aynı barış ve dostluk masasında bir araya gelmesi iftar sofrasını daha da zenginleştirdi.

Türkiye Stratejik Ortağımız...

Makedonya Başbakanı Gruevski, Türkiye Stratejik Ortağımız diyerek başladığı iftar konuşmasında şunlara değindi: "Ülkemizde bayramları herkes dostlarıyla ve yakınındaki kişilerle birlikte kutlar. Ecdadımız bize bunu böyle öğretti. Ramazan ayınız kutlu olsun" dedi.

Başkan Kemal Yurtnaç: "Amacımız tarihte var olan pozitif bakış açısını devam ettirmek..."

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç da iftar sonrası Cihan Haber Ajansına yaptığı açıklamada "Türkiye'den 20 kişilik bir heyetle buradayız. Yarın Kosova'da olacağız. Asırlarca beraber yaşadığımız toplumlarla birlikteliğimizi tekrar canlandırmak için faaliyetler yapıyoruz. Ramazanı bir fırsat olarak biliyoruz. Amacımız tarihte var olan pozitif bakış açısını devam ettirmek" dedi. Makedonya'da bulunduğu sırada Türkiye Bursları hakkında da bilgiler veren Başkan Yurtnaç: "İnsanlara tek şey söylüyorum, okullarını çok iyi dereceyle bitirsinler, başarılı olsunlar. Biz de burs sayılarını artıralım" diye konuştu.

Makedonya'da düzenlenen iftarın ardından Kosova'nın başkenti Priştine'ya geçen heyet Kosova Demokratik Türk Partisi Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ve Türk milletvekilleri tarafından karşılandılar. İftar yemeğinde Bakan Eroğlu'na eşlik eden Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz'un yanı sıra Kosova Diyanet işleri Başkanı Naim Trnava, Priştine Büyükelçisi Songül Ozan ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu katıldı.

Gücümüzü Dünyada Barış ve Kardeşlikten Yana Kullanmak İstiyoruz...

Türkiye'nin her alanda yükseldiğine ve güçlendiğine dikkat çeken Bakan Veysel Eroğlu Kosova'da düzenlenen iftar yemeğinde: "Türkiye güçlü bir ülke ama biz bu gücü bütün dünyada barış ve kardeşlik için kullanmak istiyoruz. Hiçbir ülkede gözümüz yok" dedi.
İftar yemeğinin ardından konuşan KDTP Başkanı ve Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ise Türkiye ile olan ilişkilerin en üst düzeye ve geniş alana yayıldığını söyledi.


DİĞER HABERLER