Maliye ve Kültür Bakanları Dyankov ve Raşidov, Kırcaali'yi ziyaret ettilerPerşembe, 17 Şubat 2011

Maliye ve Kültür Bakanları Dyankov ve Raşidov, Kırcaali'yi ziyaret ettilerBugün Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Simeon Dyankov ve Kültür Bakanı Vejdi Raşidov Kırcaali'yi gayri resmi ziyaret ettiler. Basına yapılan açıklamadan iki bakanın Türkiye Cumhuriyetine resmi bir ziyaret öncesi Arda boyu şehrine uğradıkları anlaşıldı. Misafirleri Kırcaali valisi İvanka Tauşanova ve GERB milletvekili Tsveta Karayançeva karşıladılar. İç İşleri Bakanlığının İl Polis Müdürlüğü şefi Valeri Baranov ile de görüşmesinden sonra Dyankov ve Raşidov, GERB partisi üyesi girişimcilerle görüştüler. Vali Tauşanova bakanları selamladı ve ressam Bojidar Meçev'in eski Kırcaali'yi resmeden tablolar hediye ederek, eski Rodop evlerin canlandırılması ümidini ifade etti.

Basına kapalı geçen görüşmeden sonra gazetecilerden kendisine "Gorna Arda" projesi sorulan Raşidov, Ocak 2013'te başlayacak olan inşaatta uzun yıllar 3 ile 4 bin kişiye iş sağlanacağını açıkladı. Kültür Bakanı, "Proje start aldı, fakat hala idari problemler var. Bunun için EVN elektrik şirketi ekipleri projeyle ilgili kişilerle bölgede görüşmeler yapacaklar. Şirketten Ocak 2013 yılında "Gorna Arda" projesinin temeli atılabileceğine kanaat getirdiler", dedi. Raşidov, projenin Türkiye ve Yunanistan açısından bakarak, uluslararası önemini belirtti. Bu komşu ülkelerde büyük problem olan sellerden dolayı her yıl tahliyeler yapıldığını hatırlattı ve bu barajın uluslararası ilişkilerin gelişmesi yönünden de çok önemli olduğunu söyledi.

Daha sonra Kültür Bakanı Vejdi Raşidov, Dyankov'un eşliğinde "Kadriye Latifova" Sahneli "Dimitır Dimov" Drama ve Kukla Tiyatrosunu ziyaret etti. Kırcaali tiyatrosunun yeni müdürü Plamen Panev tarafından karşılanan misafirler tiyatro topluluğu ile görüştüler. Raşidov, tiyatroya ürünlerini yurtiçi ve yurtdışı sahnelerde rahat tanıtabilmesi için gerekli otobüs ve ses sisteminin sağlanacağını Maliye Bakanı önünde vadetti.

Başbakan Yardımcısı Dyankov'un programında ise Milli Gelir Ajansının Bölgesel Müdürlüğünü teftiş etme ve İl Yönetim binasında iş dünyası temsilcileriyle görüşmeler vardı.


DİĞER HABERLER