“Martıfal” adlı Hıdrellez geleneği Çernooçene bölgesinde canlılık kazanıyorPazartesi, 09 Mayıs 2022

“Martıfal” adlı Hıdrellez geleneği Çernooçene bölgesinde canlılık kazanıyor

Çernooçene (Yenipazar) bölgesinde yıllardır süregelen asırlık bir gelenek, son yıllarda giderek daha fazla canlılık kazanıyor. Bölgedeki en dinamik büyüyen köylerden biri olan Pryaporets'te (Bayraktar Mahalle) de durum aynı.

5 Mayıs öğleden sonra genç kızlar büyük bir kapla kapıdan kapıya dolaşırlar ve kızlarının ve oğullarının kısmetlerini öğrenmek isteyen kadınlardan bu kabın içine yüzük, küpe veya başka bir ev eşyası koymalarını isterler.

Köy ev ev dolaşıldıktan sonra toplanılan eşyalar su dolu bir kaba boşaltılır. Çoğu yerde, köyün kızları ve kadınları yeşillikler ve erken açan ilkbahar kır çiçekleri toplarlar ve hepsini bir kazana dökerler. Kazanın ağzı bezle kapatıldıktan sonra bir gül çalısının yanına konulur.

Kazan, Hıdrellez günü sabah erkenden alınır. Ağız tadını bozmamak için hep birlikte sütlü kahve içilir. Sonra bir kız kazanın yanına oturur. Kazanın üstü dualar eşliğinde açılır.
Her eşya mani söylenerek kazandan çıkarılır. Ritüel, bir kız veya kadın onları kazandan tek tek çıkarıp her kişi verdiği eşyayı geri alana kadar devam eder.

İsmet İSMAİL


DİĞER HABERLER