Meclis Başkan Yardımcısı Rositsa Yanakieva, hayatını kaybettiSalı, 27 Ocak 2015

Meclis Başkan Yardımcısı Rositsa Yanakieva, hayatını kaybettiDün hayatını kaybeden Meclis Başkan Yardımcısı Rositsa Yanakieva'nın naaşı bugün Pernik'te Merkez Mezarlığında toprağa verilecek. Eski Pernik Belediye Başkanı'nı son yolculuğuna uğurlamak üzere 2002-2012 döneminde Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, Meclis Başkanı Tsetska Tsaçeva, Pernik Valisi, milletvekilleri, belediye başkanları ve çok sayıda vatandaş Pernik'teki Kültür Sarayı'na toplandılar. Onların arasında Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis de bulunuyor.

6 Ocak'ta beyin anevrizması geçiren Yanakieva, askeri Askeri Tıp Akademisi'ne kaldırıldı. Kendisine yapılan kansız ameliyattan sonra iyileşmeye başlamıştı. Fakat 9 gün sonra aniden fenalaşarak komaya girdi. Ameliyat masasından kalkamayan Yanakieva'nın 60 yaşında hayatını kaybetti.

ABV koalisyonu mensubu olan Parlamento Başkan Yardımcısı, bundan önce iki dönem Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP) adayı olarak Pernik Belediye Başkanlığı seçimlerini kazandı. 2005 yılında milletvekili seçilen Yanakieva, 1995-2005 döneminde Pernik'in en büyük semti olan İztok Muhtarı görevini yürüttü.

Yanakieva'nın ailesine taziye mektupları gönderenler arasında Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ve HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan'ın da olduğu açıklandı.


DİĞER HABERLER