Mecliste Bütçe değişikliği kabul edildiPerşembe, 25 Temmuz 2013

Mecliste Bütçe değişikliği kabul edildiParlamento, ülkenin dış borç artırımını öngören bütçe değişikliğini onayladı Hükümet karşıtı gösteriler sürüyor.
Bulgaristan Parlamentosu, ülkenin dış borç artırımını öngören bütçe değişikliği taslağını prensip olarak kabul etti. Değişiklikler haftaya yapılacak ikinci oylamada kesinleşecek. Parlamentodaki oylamaya 213 milletvekili katılırken 88 oya karşı 115 oyla kabul edildi.

Başbakan Plamen Oreşarski, 500 milyon avroluk artırımla birlikte ülkenin dış borcunun 7,3 milyar avro olacağını bildirdi.

Oreşarski, bütçe değişikliğiyle ilgili yorumunda, "sürekli devam eden bir depresyon ortamında, insanoğlu, uygulanabilecek bütçe desteklerinin dışında başka hiç bir mekanizma icat edememiştir" dedi.

Eski maliye bakanlarından olan Oreşarski'ye göre 500 milyon avroluk yeni borcun yarısı, eski hükümetin şubatta çektiği bir borcun ödemesi için kullanılacak.

Hükümet ortakları Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) liderleri bütçe düzenlemelerini onayladıklarını bildirdi.

HÖH lideri Lütfi Mestan, "Bizden önce iktidarda olan Bulgaristan'ın Avrupalı Gelişimi İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin bizlere miras bıraktığı Mali sorunları çözmeye çalışıyoruz" dedi.

Öte yandan muhalefetteki GERB partisinin lideri, eski Başbakan Boyko Borisov ve milletvekilleri yeni bütçe taslağının aleyhinde oy kullandı.


DİĞER HABERLER