MEHMET, BOYKO İLE BULUŞURSACuma, 12 Şubat 2010

MEHMET, BOYKO İLE BULUŞURSAİngiliz Economist dergisi, Bulgaristan'da yaşayan Türk azınlığıyla ilgili bir makale yayımlayarak, Bulgaristan'daki milliyetçi Ataka partisinin bazı girişimlerine rağmen, özellikle Türk dizilerinin Bulgaristan'daki etkisinden bahsetti.
"Mehmet, Boyko ile buluşursa" başlıklı makalede, Bulgaristan'daki Türk azınlığının 750 bin kişi olduğu belirtilerek, bu sayının 7.6 milyon olan Bulgaristan nüfusunun neredeyse yüzde 10'unu oluşturduğuna dikkat çekildi.

Makalede, 2009 Avrupa Parlamentosu seçimlerinde yüzde 12 oy alan Bulgaristan'ın "yabancı düşmanı" partisi Ataka'nın, geçen yıl televizyon ve radyolarda Türkçe haber bültenlerinin yasaklanmasını istediği anımsatıldı.

Aralık ayında bu talebin Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov tarafından şaşırtıcı bir şekilde destek bulduğunu belirten Economist, yasağa karşı çıkanların konunun Avrupa Parlamentosuna taşınmasını istediklerini de hatırlattı.

Bulgaristan'da Türkçe televizyon ve radyo yayınlarının yasayla garanti altında olduğu belirtilen makalede, "Bulgarların çoğu, ülkenin Türk vasiyetini, sömürge eziyetinin hoş karşılanmayan bir sonucu olarak görüyor.

Bulgaristan'da Türk azınlığı temsil eden siyasi parti ise, 1989'dan beri çoğu hükümette yer aldı" denildi. Bulgaristan'da Türklerin çok azının kendileriyle ilgili bu haberleri duydukları, çünkü genellikle nüfusun geri kalanı gibi ticari televizyon kanallarından Türk yapımı dizileri izledikleri belirtilerek, kimi Bulgar ailesinin bu dizilerdeki karakterlerinin adlarını çocuklarına bile verdiğine dikkat çekildi.

Bulgaristan'dan Türkiye'ye yönelik turizm patlamasından da bahsedilen makalede, geçen yıl 1.4 milyon Bulgarın Türkiye'yi ziyaret ettiği kaydedildi ve şöyle denildi:

"Bu tür ziyaretler, gelecek için Ataka'nın popülizminden daha iyi bir rehber olabilir. Borisov'un Ocak ayı sonunda yaptığı Ankara ziyareti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesi ilişkilerde yeni bir başlangıcı ve yüzlere gülümsemeyi getirdi. İki ülke, Bulgaristan'ın Rus gazına bağımlılığını azaltacak yeni enerji ve ulaşım ağları kurmaya karar verdi. Bulgarlar, Türkiye'deki Türklerle arkadaş olmayı kendi ülkelerindeki Türklerden daha kolay bulabilirler."


DİĞER HABERLER