Mera kiralama isteyen çiftlik sahipleri, 10 Mart'a kadar başvuruda bulunmalıCuma, 27 Şubat 2015

Mera kiralama isteyen çiftlik sahipleri, 10 Mart'a kadar başvuruda bulunmalı Yerel Meclis oturumunda alınan kararla Kırcaali Belediyesinin arazi fonundan genel ve bireysel olarak kullanılacak otlak, mera ve çayırlar belirlendi. Kategoriler, alan ve ortalama yıllık kira ödemelerine göre bireysel kullanım için belirlenen otlak, mera ve çayırlar, belediye ve muhtarlıklarda görünür yerlere asılacak ve belediyenin web sitesine yayınlanacak ilanlarla bildirilecek. Karar otlak, mera ve çayırların kullanımına ilişkin işlemlerle ilgili olan 20 Şubat 2015 tarihinde Devlet Gazetesi'nin 14.sayısında yayınlanan Tarım Arazilerinin Mülkiyeti ve Kullanımına İlişkin Kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun doğrultusunda alındı.

Kanuna göre, Belediye Arazi Fonu'ndan otlak ve çayırlar hayvan yetiştiren çiftlik sahiplerine veya işletmecilere açık artırma veya ihale yapılmaksızın kiraya veriliyor. Bu hayvanların sayısı ve türlerine göre Bulgaristan Gıda Güvenliği Kurumu Entegre Sistemine kayıtlı olması şart. Otlak, mera ve çayırlar piyası mekanizması tarafından belirlenen fiyatlarda kiraya verilecek.


Kırcaali Belediyesi tarafından otlak, mera ve çayırlar kiraya verilmesi için kişilerin çiftliğin kayıtlı olduğu ilçede Belediye Başkanı'nın dikkatine arz edilecek başvuru formu sunmaları gerektiği hatırlatıldı. Formların 10 Mart 2015 tarihine kadar sunmaları gerekiyor. Bu süre içinde başvuru yapan çiftlik sahipleri bu yıl destek alma hakkına da sahip olacak.

Otlak, mera ve çayırlar kiralamak üzere başvuru ile ilgili daha detaylı bilgi Kırcaali Belediyesinin sitesinde bulunabilir.


DİĞER HABERLER