MESTANLI “EVRİDİKA” FOLKLOR EKİBİ FİLİBE’DE ALKIŞ YAĞMURUNA TUTULDUCumartesi, 11 Eylül 2010

MESTANLI  “EVRİDİKA” FOLKLOR EKİBİ FİLİBE’DE ALKIŞ YAĞMURUNA TUTULDU Filibe Belediyesine bağlı "Eski Şehir Enstitüsü" tarafından 11 Eylül 2010 Cumartesi günü "İyi Komşuluğun Anahtarı - Güven ve Dostluk" sloganıyla bir etnik kültürler yemek ve müzik dans festivali düzenlendi. Festivalde, Bulgar, Türk, Yunan, Musevi ve Ermeni yemekleri sunuldu ve dans grupları sahneye çıktı.

Festivalin gözdesi Türkiye idi.

T.C. Filibe Başkonsolosluğu personelinin hazırladığı lezzetli Türk yemekleri adeta kapışıldı. Yine, Kırcaali Mestanlı'dan gelen çocuklar folklor grubu "Evridika" sahnelediği güzel oyunlarla ve Türk müziği ile festivale katılan misafirlerin büyük beğenisini kazandı, herkesi coşturdu ve çok alkışlandı.

T.C. Filibe Başkonsolosu Cüneyt Yavuzcan Özel Ulusal Televizyonu BTV'ye yaptığı açıklamada, her zaman diyalog ve hoşgörüyü toplumsal barışın anahtarı olarak gördüğünü, bu festivali Bulgaristan'daki etnik gruplar arasındaki uyumu ve birlikteliği sağlayan bir faaliyet olarak değerlendirdiğini ve desteklediğini, festivalin geleneksel hale dönüşmesini ve önümüzdeki yıl diğer etnik grupların da katılımlarıyla daha geniş şekilde
kutlanmasını istediğini ve bunun için gerekli yardımı yapacağını açıkladı.

Başkonsolos Yavuzcan, Mestanlı'dan gelen Türk folklor grubu Evridika'yı çok başarılı bulduğunu belirterek, başta Zekiye Habip olmak üzere grubun eğitmenlerini ve rahat ve güzel dansları için çocukları tebrik etti ve Filibe'de tekrar görmek istediğini söyledi.

Evridika grubunun Mestanlı'dan Filibe'ye ulaşımı, Kırcaali Ömer Lütfi Derneği Başkanı Seyhan Mehmet'in sağladığı otobüs ile mümkün oldu. Ömer Lütfi Derneği, Kırcaali bölgesinde ve Rodoplar'da Türk kültürünün korunması ve tanıtılması için yaptığı başarılı çalışmalarla biliniyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER