Mestanlı Belediyesinin 2014 yılı için bütçe tasarısı görüşüldüCuma, 29 Kasım 2013

Mestanlı Belediyesinin 2014 yılı için bütçe tasarısı görüşüldüMomçilgrad (Mestanlı) Belediyesi 2014 yılı için bütçe tasarısının tanıtımında Belediye yetkilileri, "Dr. Sergey Rostovtsev Hastanesi'nin bakımı için sadece 10 000 leva tahsis edilecek" diye bildirdiler.

Belediye'nin aldığı hastane hakkında malumatlar, hastanenin ilk defa uzun yıllardan beri tüm aylar için kazanç sağladığını gösteriyor. 2011 yılına ilişkin veriler sağlık kurumunun 200 bin leva civarında yıllık kayba uğradığını gösteriyor. Bu dönemde sadece yılın 9 ayı için ısınma giderleri 45 binlevayı aşıyor. Şimdi hastane Momçilgrad Belediyesi tarafından sağlanan yakacak odunlarla ısıtılıyor ve tek birleva bile ödemiyor, çünkü ağaçların budanması ve sıhhi kesiminden elde edilen odunlar kullanılıyor. Yeni ilaç tedariki prosedürü uygulanması sonucunda yapılan yaklaşık 6 bin levalık tasarruf bir gerçek. İdare personelinin optimize edilmesinden de olumlu sonuçlar elde edildiği belli oldu.

Hastanenin kendi çamaşır makinesinden vazgeçmesiyle hastane iç çamaşırı ve iş elbisesi yıkamasından yılda 15 bin leva tasarruf ediliyor.

Dr. Sergey Rostovtsev Hastanesi'nin borcu şu anda yaklaşık 340 bin leva. Momçilgrad Belediye Başkanı Aki Akif 2015 yılının başına kadar borcun 300 bin levanın altına düşürülmesine kesin kararlı.

Belediye yönetiminin Momçilgrad kasabasında sporun canlandırılmasına yönelik ciddi niyetleri var. Yeni güreş ve halter kulüplerinin finanse edilmesi için gelecek yılın bütçesinden ek olarak 10 bin leva tahsis edilecek. Kasaba stadyumu ve spor salonunun onarılması ve çok fonksiyonlu spor sahaları kurulması projesinin gerçekleştirilmesiyle yeni yetişen neslin spora ilgisinin artması bekleniyor.

Akif Akif, "Gelecek yıl için bütçeyi hazırlarken öncelikli yerleşim yerleri belirlemedik. İlçe sınırları içinde bulunan her bir yerleşim yeri, Belediye merkezine her ne kadar mesafede olursa olsun bizim için büyük bir anlam taşıyor. 2014 yılının sonuna kadar her bir köy ve mahalleye su temin edilmesine kararlıyız. Momçilgrad İlçesi sakinlerinin hayat kalitesinin Atıksu Arıtma Tesisi projesi ve onaylama veya uygulama aşamasında olan daha birçok projenin tamamlanmasıyla çok daha iyileşeceğinden şüphem yok" diye belirtti.

Belediye Başkanı, Momçilgrad İlçesi'nde önümüzdeki yıllarda meyve ve sebze işleme tesisiyle bir et fabrikası kurulmasını hedefliyor. Tarım, öncelikli sektör gibi görünüyor. Gerçekten hayvana bakan veya toprak işleyen kişilere yönelik teşvik edici önlem alınması için ilk adımlar atıldı. Sayın Akif, "Belediye bütçesine giren tarım işlerinden elde edilen gelirler tarım üreticileri için harcanacak" dedi.

İlçe sınırları dahilindeki koruma altında olan okulların gelecek ders yılında da sayısı korunuyor. Zvezdel (Gök Viran) Nikola Yonkov Vaptsarov İlköğretim Okulu ile Nanovitsa (Ali Bey Konağı) Sveti Sveti Kiril ve Metodiy İlköğretim Okulu koruma altına alındıkları ilan edildi.
Belediye Başkan Yardımcısı Erol Mehmed, "Bu okulların sahip oldukları donanımın bakımı iyi yapılmış ve iyi durumdalar. 2014 yılında bakımı için 84 948 leva tahsis ediliyor" diye bildirdi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER