MESTANLI' DA ŞEHİTLERİNİ ANDIPazar, 27 Aralık 2009

MESTANLI' DA ŞEHİTLERİNİ ANDI26'yı 27'ye bağlayan Aralık 1984 yılında Hayranlar /Gruevo/ halkı, hükümetin Türk azınlığına uyguladığı "soya dönüş" uydurma kampanyasına karşı yoğun direnişine geçiyor. Köye giriş yolu araba lastiği taş ve ağaçlar ile kapatılıyor. Soy kırımcılar Kayaloba da olduğu gibi burada da "Türk'üz! Türk kalacağız!" sloganlarıyla karşılanıyor. Rejim devreye itfaiye ve silahlar sokuyor. Köylüler iki ölü ve dört yaralı veriyor. Üçüncü şehit ise Hayranlar yakınındaki Şikemler köyünden Mustafa Ali.
Bu kanlı olay dakikasına bölgeye yayılıyor. Ertesi gün /27.12.1984/ etraf köylerden halk ad değiştirme kampanyasını protesto etmek için ilçe merkezi Mestanlı'ya dağ patikalarından akın ediyor. Kışladan çıkarılmış tank ve zırhlı araçlar önüne yatan halkın dillerinden dökülen sloganlar yine aynısıydı "Türk'üz! Türk kalacağız!".
Raven /Yenicuma/ köyünden Mümün Ahat'ta haklı isteğini duyurmak için onların saflarındaydı. Şehir bahçesinde, sivil bir emniyet görevlisi dipçiği ile Mümün'ü yere serip, ardından da, göz kırpmadan katilce kurşun sıkarak öldürüyor. Mümün hayatının baharında şehit oldu. Henüz 16'sında, daha bıyığı bile bitmemiş, filiz gibi bir delikanlıydı. O da Türkan bebek ve diğer şehitler gibi aynı yaşlarında her yıl ebedi anılacaklar.
Mestanlı şehitler anıtı önünde bu yıl da yüzlerce vatandaş saygı duruşunda bulundu. Diğer anma törenlerinde olduğu gibi, burada da milletvekilleri, Belediye Başkanları, misafirler ve şehit yakınları vardı. Misafirler arasında T.C. Filibe Başkonsolosu Sayın Cüneyt Yavuzcan, BAL-GÖÇ Genel Başkan Yardımcısı Veli Mutlu ve BAL-GÖÇ Yönetim Kurulu Üyesi Sadık Yılmaz yer aldılar. HÖH Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan buradaki konuşmasında da Kayaloba'da söylediğini tekrarladı. Mestan halkımız birlik oldukça geçmişteki o kara günler hiçbir zaman yaşanmayacaktır dedi.

'BULGARİSTAN TÜRKLERİ SORUN DEĞİL, ÇÖZÜMDÜR'


Üyelerin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH-DPS) lideri Ahmet Doğan, törene yolladığı yazılı mesajda, "Bulgaristan Türkleri sorun değil, çözümdür" dedi.
HÖH milletvekili Lütvi Mestan tarafından okunan mesajda Doğan, Bulgaristan Türklerinin daima hoşgörülü olduklarını, ancak bunun "başı eğik ve ezik" olarak değerlendirilmemesi gerektiğini belirtti.
Doğan, HÖH'ü "düşman" olarak göstermeye çalışan ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisinin Devlet Televizyonu BNT'deki Türk haber programını yasaklama girişimiyle Bulgaristan'ı Avrupa'dan dışlamaya çalıştığını kaydederek, "Avrupa aleyhtarı ATAKA partisine rehin olan hükümet bu sorunu çözmek zorundadır" görüşüne yer verdi.
Ahmet Doğan, mesajında, "Eğer ülkemizde birileri insan ve azınlık haklarını çiğnemeye kalkarsa, halkımızın ciddi tepkisiyle karşılaşacaktır" ifadesini kullandı.


Türkan çeşmede olduğu gibi Mestanlı'da da Kırcaali Kadriye Latifova Devlet Tiyatrosu 1984 olaylarına adanmış kısa piyesler sundu.

Bu yıl da anma törenleri kimi gözyaşlı, kimi geçmişin anılarıyla gelip geçti. Şehitlerimizi bizce andık ve ebedi anacağız.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER