Mestanlı Halkı Asimilasyon Şehitlerini AndıPazartesi, 27 Aralık 2021

Mestanlı Halkı Asimilasyon Şehitlerini Andı

27 yıl önce Bulgarlaştırma sürecini protesto etme esnasında şehit düşen Türklerin anısına Momçilgrad (Mestanlı) şehrinde düzenlenen anma etkinliğinde konuşan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, “Biz buradayız, varız, biriz, güçlüyüz ve hiçbir baskı bizi durduramaz” diye vurguladı. Karadayı ile birlikte törende hazır bulunan Bulgaristan Meclisi ve Avrupa Parlamentosu (AP)  HÖH milletvekilleri, Kırcaali ili, yurdun başka bölgelerinden ve Türkiye’den gelen belediye ve meclis başkanları, Türkiye’deki göçmen derneklerinin temsilcileri, Momçilgrad sakinleri ve misafirleri şehrin meydanına dikilen ülkenin ilk Totaliter Rejim Kurbanları Anıtı’na çelenk ve çiçek sunup bir dakikalık saygı duruşunda bulundular.  

Mustafa Karadayı, meydana toplanan kalabalığa hitaben konuşmasında HÖH'nin bu yıl her üç milletvekili seçiminde de elde ettiği güzel sonuçlar için seçmenlere teşekkür etti.

HÖH lideri, “12 yıl boyunca GERB’in yönetim modelini, demokrasiden ve devletçilikten taviz veren modelini eleştirdik. Nisan 2021'de devlet aygıtı iktidardakilere hizmet etti ve siyasi muhaliflere baskı uyguladı. Nisan ayında sözde değişim rüzgarı esmişti. Değişim kötüden kötüye devam ediyor. Haziran ayında da polis baskısı uygulandığını gördük. Ayrıca kasım ayında polis şeflerinin siyasi talimatlarına dayanarak günümüzün demokratik ve AB üyesi ​​Bulgaristan’ın polis gücünü komünist rejimin milislerine dönüştürdüler” diye kaydetti. Yaşanan olayları devlet ve demokrasinin yıkılması, hak ve özgürlüklerden yoksun bırakılması olarak nitelendiren HÖH lideri, “Seçimlerde de gösterdiğimiz güçlü bir HÖH'e ihtiyacımız var” dedi ve partinin üç seçimde de oyların yüzde 10’unu aldığına dikkat çekti.

Momçilgrad Belediye Başkanı İlknur Kazim, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “37 yıl önce Momçilgrad'daki bu meydan öfkeli insanlarla doluydu. Onlar, isimlerinin ve ana dillerinin ellerinden alınması kararına karşı olduklarını göstermek için burada toplandılar. Tanklar,askeri birlikler ve mermiler ile memnuniyetsizliğin sesi susturuldu. Bu kaba şiddet eylemi başka bir şeye yol açtı. Bu olaylar bugün hatıraları önünde saygıyla eğildiğimiz kahramanları doğurdu. Kahramanlarımız, Bulgaristan’da değişimin ilk rüzgarını hissetmemizin ilk sebebi oldular” diye kaydetti. Belediye Başkanı, Momçilgrad ilçesinde kültürel farklılıklara hoşgörü ve saygının tüm sakinlerinin ayırt edici özelliği olduğunu ve adları ve dini inançları farklı olmasına rağmen dip komşuları bölebilecek hiçbir gücün olmadığını da sözlerine ekledi.

Kazim, “Kimsenin aramıza girmesine izin vermemeliyiz, çünkü ancak bu şekilde Bulgaristan'ı, çocuklarımızı ve ebeveynlerimizi koruyabileceğiz. Çok fazla sağduyuya ihtiyacımız var, birliğe ihtiyacımız var, birbirimize hoşgörü ve saygıyı sürdürmek için fikir birliğine ve güce ihtiyacımız var” dedi.

Konuşmaların ardından Başmüftü Yardımcısı Beyhan Mehmet, tüm Bulgarlaştırma süreci kurbanlarının ruhu için dua okudu.

 


DİĞER HABERLER