Mestanlı İlahiyat Lisesi Müdürü Ahmet Bozov: "Amacımız okulumuzda iyi insanlar yetiştirmek"Cuma, 21 Temmuz 2017

Mestanlı İlahiyat Lisesi Müdürü Ahmet Bozov: Bulgaristan'da üç İlahiyat Lisesinden biri olan Mestanlı İlahiyat Lisesi Müdürü Ahmet Bozov Kırcaali Haber Gazetesi okuyucularına Okul hakkında bazı bilgiler verdi. Kendşsşyle yapılan söyleşiyi okuyucularımıza sunuyoruz.

- Sayın Bozov, Mestanlı İlahiyat Lisesi'nin yeni eğitim ve öğretim yılı için yapılan hazırlıklar ne durumdadır?

-Bu sene malumunuz Bulgaristan'da 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı itibariyle geçerli olan yeni bir kanun kabul edildi. Bu kanun aslında geçen 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında yürürlüğe girdi. Ancak lise okulları için bu eğitim ve öğretim yılı itibariyle uygulanacak. Yani bu sene iki sınıf birden alacağız. Hem 7.sınıfı bitirmiş 8.sınıftan talebe alacağız, bir de 8.sınıfı bitirmiş 9.sınıftan talebe alacağız. 8.sınıf için 23 talebe kaydettik. 9.sınıf için 25 talebe kaydettik. Tabii ki, ümidimiz var, daha birkaç yerden verilen sözler var. Amacımız 60-70 arasında talebe olmasıdır. İnşallah, bu sayıya ulaşırız. Sadece işte benim rahatsız olduğum bir nokta var. Kırcaali bölgesi biraz bu konuda zayıf davranıyor. Çünkü şu anda gelen bu 25 ile 23 talebe arasında belki 15'i Kırcaali bölgesinden, geri kalan hepsi Velingrad, Pazarcık, Gotse Delçev, Blagoevgrad (Yukarı Cuma) bölgesindendir. Yani inşallah, biraz Kırcaali canlanırsa bu sayıyı belki 80'e de çıkarabiliriz.

- Burada bazı ebeveynler kendilerine şöyle bir soru soruyorlar: Bizim çocuklarımız imam hatip mi olacak? diye. Burasını bitirenler sadece imam-hatip olmuyor değil mi? Yani buradan sonra da eğitimine devam ediyorlar mı?

- Şimdi bizim okulumuz imam-hatip okuludur. Doğrudur, dini bilgiler veren bir okuldur. Ancak bizden mezun olan talebeler istedikleri üniversitede okuyabilirler. Yani bir taraftan dini bilgisini geliştirecek, diğer taraftan ise isterse tıp, isterse öğretmen v.s Bizden mezun olanlar arasında doktor olan, avukat olanlar var. Şu anda mühendislik okuyanlar var. Bilgisayar teknolojileri ile ilgili bölümlerde okuyorlar var. Burasını bitirenler istediği okulda okuyabilirler. Bunu da ispatlamak için bizden mezun olan bir talebe, üniversiteye kayıt olduğu zaman, hangi üniversite, fakülte, bölüm farketmeksizin, bize yeter ki, okuduğuna dair bir belge getirsin, ondan sonra biz her ay okul olarak ona cüzi bir miktar da olsa 50 dolar civarında burs veriyoruz, yeter ki okusun. Bizim amacımız bizden mezun olan talebeler okusunlar. İyi insan yetiştirmek istiyoruz biz.

- Sizin okulda okuyan öğrencilere yemek, yatak vs. ne gibi sosyal hizmetler sunuyorsunuz?

- Öğrencilere üç öğün yemek veriyoruz. Kahvaltı, öğle ve akşam yemeği, yatmak, bunlar hepsi bedava. Ayrıca başarılı öğrenciler arzu ettikleri halde ek ders veriyoruz. Özellikle artık son sınıflarda mezun olmadan önce ek ders veriyoruz. Bundan başka Bulgaristan'da "krıjok" dediğimiz sosyal etkinlikler yapıyoruz. İnşallah, önümüzdeki sene heykeltıraş yapmaya çalışacağız. Kültür faaliyetlerimiz var-piknikler, spor aktiviteler, yani vaktimizi dolu dolu geçirmeye çalışıyoruz.

- Bazı kötü niyetli insanlar tarafından yayılan söylentiler var. İşte bu ilahiyat lisesinin geçmişte veya şimdiki zamanda FETÖ ile ilgisi olabilir, diye söylentiler var. Öyle bir şey var mı?

- Kesinlikle yok. Bu Mestanlı, Şumnu ve Rusçuk'taki imam-hatip okulları ve Sofya'daki Yüksek İslam Enstitüsü Başmüftülüğe ait okullardır, kontrolü de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılıyor ve hiçbir şekilde FETÖ ile, yani Fethullah Gülen'in okulları ile alakası yoktur.


DİĞER HABERLER