Mestanlı İlahiyat Lisesi öğrencileri, Başkan Mümün’e 3 boyutlu dini mabet maketleri hediye ettiCuma, 01 Aralık 2023

Mestanlı İlahiyat Lisesi öğrencileri, Başkan Mümün’e 3 boyutlu dini mabet maketleri hediye etti

Momçilgrad (Mestanlı) şehrindeki İlahiyat Lisesi öğrencileri tarafından Kırcaali Belediye Başkanı Erol Mümün’e Hıristiyan ve Müslüman mabetlerinin 3 boyutlu maketleri hediye edildi. Dün (30 Kasım) onları makamında eğitim kurumunun müdürü Ahmet Bozov ve bilişim teknolojileri ve matematik öğretmeni Ali Halil ile birlikte kabul etti ve onlara öğrenciler tarafından hazırlanan Kırcaali'deki Yeni Cami, Momçilgrad'daki cami ve Kırcaali'nin Sveti Georgi Pobedonosets Merkez Ortodoks Kilisesi maketleri bağışı için içtenlikle teşekkür etti.

Belediye Başkanı, bağışı kabul ederken, “Momçilgrad İlahiyat Lisesi’nin bu jesti, bizim için çok hoş bir sürpriz oldu. Müslüman ve Hıristiyan mabet modellerinden oluşan bu hediye, Kırcaali'nin ulusal ve küresel ölçekte ne anlama geldiğini simgeliyor. Çünkü Kırcaali yüzyıllardır dinler arası hoşgörünün örneği olmuştur. Bir yerleşim yerinde, tek ilçede farklı dinlerden insanların barış, uyum ve iyi komşuluk içinde yaşayabileceğinin örneklerini her zaman vermiştir. Bizim için inanç, din ve etnik köken farklılıkları hiçbir zaman bölünme nedeni olmamıştır. Bu nedenle Kırcaali modeli dünyanın tüm çatışma noktalarındaki insanlara örnek olmalıdır" dedi.

Erol Mümün, belediye yönetiminin her ziyaretçisinin ve konuğunun Kırcaali Belediyesi’nin dinlerin bölünme nedeni olmayıp, insanlar arasında hoşgörü ve uyum nedeni olduğu modelini görebilmesi için cami ve kilise maketlerinin belediyede göze çarpan bir yere yerleştirileceğini vurguladı.

Momçilgrad'daki İlahiyat Lisesi Müdürü’nün ifadesine göre, 3 boyutlu modeller yapma uygulaması geçen okul yılında başladı. Ahmet Bozov, "Momçilgrad'daki Hasan Semerci Stadyumu'nun maketini yaptık. Onu Momçilgrad Belediye Başkanı’na hediye ettik. Model, kilise ve yeni caminin maketlerini tasarlamamızı isteyen önceki Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis tarafından fark edildi. İlk önce deneme maketleri yaptık, sonra onları geliştirdik. Böylece Kırcaali’nin yeni seçilen Belediye Başkanı Erol Mümün’e üç maketimizi hediye etmeye karar verdik” diye anlattı.

Bilişim teknolojileri ve matematik öğretmeni Ali Halil, “Maketler plastikten yapıldı ve proje, özel bir program kullanılarak önceden hazırlandı. Plastik 200-220 dereceye kadar ısıtılır, eritilir ve önceden çizilen bir kalıba dökülür” diye bilgi verdi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER