Mestanlı’da 24 Mayıs Aziz Kiril ve Metodiy Kardeşler, Bulgar Alfabesi, Eğitim ve Kültürü ile Slav Yazısı Günü kortej yürüyüşü ve konserle kutlandıÇarşamba, 24 Mayıs 2023

Mestanlı’da 24 Mayıs Aziz Kiril ve Metodiy Kardeşler, Bulgar Alfabesi, Eğitim ve Kültürü ile Slav Yazısı Günü kortej yürüyüşü ve konserle kutlandı

Momçilgrad (Mestanlı) şehrindeki tüm okulların temsilcileri, 24 Mayıs Aziz Kiril ve Metodiy Kardeşler, Bulgar Alfabesi, Eğitim ve Kültürü ile Slav Yazısı Günü dolayısıyla geleneksel olarak düzenlenen kortej yürüyüşüne katıldılar. Bulgar ilminin marşı olarak kabul edilen, “Vırvi, Narode Vızrodeni” marşı eşliğinde Gümürcinska Caddesi’nden geçen öğrenciler ve öğretmenler şehir sakinleri ve misafirleri tarafından alkışlandı. Etkinliğin organizatörü Momçilgrad Belediyesi idi. Kortejin başında Belediye Çocuk Kompleksi’nin (ODK) çatısı altındaki ponpon kızlar dans grubu yer aldı ve şehir parkındaki amfitiyatro açık hava sahnesi yanında sona erdi. ODK Kişisel Gelişim Destek Merkezi’nde yürütülen kültür sanat faaliyetlerine katılan yetenekli çocuklar açık hava sahnesinde konser programı sundular.

Programın sonunda tam puan ile mezun olan 23 lise mezununa Momçilgrad Belediyesi tarafından verilen takdir belgesi ve ödülleri Belediye Başkanı İlknur Kazim tarafından takdim edildi.

İlknur Kazim, yaptığı selamlama konuşmasında, “24 Mayıs, dünya medeniyetinin ayrılmaz bir parçası olduğumuzu her zamankinden daha fazla hissettiğimiz bir gündür. Özgüven, eğitim ve kültür ile Avrupa'nın tanınmış halkları arasında yer alıyoruz. Ona en parlak, en sevilen bir bayram diyoruz, çünkü o dünyanın kültürel geçmişi, bugünü ve geleceği ile olan bağlantımızdır” diye kaydetti. Belediye Başkanı, tüm öğretmenlerin, öğrencilerin ve sanatçıların 24 Mayıs Aziz Kiril ve Metodiy Kardeşler, Bulgar Alfabesi, Eğitim ve Kültürü ile Slav Yazısı Günü’nü tebrik etti.

İlknur Kazim, “Öğretmenlere ve sanatçılara çok fazla enerji ve güç diliyorum, çünkü manevi değerlerimizi korumak, geliştirmek onların sorumlu olduğu bir görevdir!

Tüm öğrencilerin Alfabe Günü’nü kutluyorum. Dolu dolu bilgi edinmenizi, öğretmenlerinizden en iyi şekilde yararlanmanızı dilerim!

Dersliklerden yeni çıkmış mezunlara da seslenmek istiyorum. Liseden mezun olmanın coşkusu kısa sürede yok olacak ve hayatla yüzleşeceksiniz. Zorlukların onurlu bir şekilde üstesinden gelmenizi dilerim. Başarılı olun ve ebeveynlerinizi ve öğretmenlerinizi kendiniz ve başarılarınızla gururlandırın!” diye dileklerde bulundu. 

Üç başarılı öğrenci Momçilgrad Rotary Kulübü tarafından da ödüllendirildi.


DİĞER HABERLER