Mestanlı'da Bulgarlaştırma Şehitleri AnıldıCuma, 27 Aralık 2019

Mestanlı'da Bulgarlaştırma Şehitleri AnıldıSözde "Soya dönüş" sürecine karşı yapılan protestoların 35. yıldönümü münasebetiyle Mestanlı'da (Momçilgrad) bir anma programı düzenlendi. 27 Aralık 1984 yılında Mestanlı ve çevre köylerde totaliter rejimin milis ve askerleri tarafından birçok Müslüman Türk şehit edilmişti.

Anma etkinliğinde Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Mustafa Karadayı, Başkan Yardımcıları Ahmed Ahmedov ve Hasan Azis,HÖH Kırcaali Milletvekilleri Aden Şefket ve Erol Mehmed, Bulgaristan'ın diğer bölgelerinden HÖH Milletvekilleri, siyasi mağdurlar ve Türkiye'den gelen konuklar yer aldı. Tüm şehitler için dua Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed tarafından okundu.

Tüm şehitler için Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed tarafından dua okudu.

Geleneksel olarak düzenlenen anma etkinliği Momçilgrad'ın ana caddesinde yapılan bir yürüyüş ile başladı. 27 Aralık 1984 yılında Momçilgrad'daki protestolar sırasında şehit olan kurbanların portrelerini taşıyan gençler ilk sırada yerlerini aldı. Daha sonra olaylar sırasında öldürülenlerin anısına çelenk ve çiçekler sunuldu.

Momçilgrad Belediye Başkanı İlknur Kazim konuşmasında. "Bulgaristan Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen, milliyetçiliğin kökleri yaşıyor ve temsilcileri devletin en üst sıralarını işgal etmiş durumda. Bu gerçek bize Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin bir proje olarak tükenmediğini kanıtlamak için yeterlidir. Aksine, var olmaya devam etmelidir. Çünkü HÖH, kahramanlarımızın 35 yıl önce Momçilgrad'daki meydanda başlattığı misyonun doğal devamcısıdır "dedi.

Siyasi mağdur Burhan Mutlu yapmış olduğu konuşmasında bugünün önemine değindi. Mutlu, "Bugün burada toplanmamızın nedeni 1984 yılında Türklere yapılan en büyük hakarettir. Onurunu ayaklar altına alarak asimilasyon uygulamasına geçildi. Aziz şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Büyük Türk halkının hiçbir zaman soykırım uygulaması olmadı, ancak bizlere karşı yapıldı" dedi ve Mehmet Akif Ersoy'un "Ben ezelden beri hür yaşadım, hür yaşarım" şiiriyle sözlerine son verdi.

CHP Milletvekili Kamil Okyay Sındır, konuşmasında yine bir soğuk ve ağır bir 27 Aralık gününde hep beraber olduklarını belirtti. Kamil Okyay Sındır, "Nice şehitler verdik, Türk dünyası çok şehitler verdi. Anadolu'da da verdik çok şehit, cumhuriyetimizi kurduk, özgürlüğümüzü, bağımsızlığımızı sağladık. Bulgaristan'da bu şehitlerimizi verdik, bugün haklarımızı ve özgürlüğümüzü şu alanda ifade edebiliyoruz. Ne mutlu bize, ne mutlu şehitlerimize, ne mutlu gazilerimize bu uğurda gözünü kırpmadan Mestanlı'da, Bulgaristan'ın dört bir yanında totaliter rejime karşı kimliğini savunan ve bunun mücadelesini veren büyüklerimize, şehitlerimize ne mutlu. Ne uğruna şehit oldular? Bizlerin, sizlerin özgürce bu coğrafyada yaşaması uğruna şehit oldular. Ama onların bizlerden bir beklentisi olması gerek. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi, insanca yaşam onurumuzu korumak, kollamak, birlik ve beraberlik içerisinde dağılmadan ve bölünmeden bir arada olmamızdır" diye konuştu.

Kırcaali Milletvekili Erol Mehmed, konuşmasında 1984 yılının o karanlık ve sisli gecelerine değindi. Erol Mehmed, "Mestanlı'nın yollarındaki o tankları hatırlıyor musunuz? Biz o tarihi unutamayız. Ama Mestanlı şehitlerini de hiçbir zaman unutamaz. Mestanlı kahramanlarını da hiçbir zaman unutmamıştır" dedi ve şu anki hükümette kendi vatandaşlarına nefret eden devletçiler olduğunu belirtti.

HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, yapmış olduğu konuşmasında, "Her yıl buradayız. Biz burada olacağız, olmaya da devam edeceğiz, çünkü bu çirkin süreçler gelecek nesiller için hatırlanmalı ve hatırlatılmalıdır. Birileri gerçekleri unutacağımızı düşünürse, çok yanılıyor. Bu yüzden burada, bu meydanda, nefret üretmek için değil, geleceği açık bir şekilde bir tarih dersi almak için buradayız. 1989 yılında 360 000'den fazla insan Bulgaristan'dan ayrıldı. 30 yıl sonra tekrar ülkeden ayrılıyorlar, çünkü tek enerjisi nefreti olan politikacılar var. Bugün tarihsel gerçekleri görmezden gelmeye çalışıyorlar" diye belirtti.


DİĞER HABERLER